Rondo Norbertanek na 800-lecie Żukowa

sobota, 2 czerwca 2012 r., 21:52
fot. FP

Żukowo świętuje 800-lecie swojego istnienia. Wszystkiemu początek dał zakon Norbertanek, dlatego dzisiaj jedno z żukowskich rond nazwano właśnie ich imieniem. - Norbertankom zawdzięczamy to, że dzisiaj nasza miejscowość jest największym "osiedlem" na tym brzegu rzeki Raduni - mówił Jerzy Żurawicz, gospodarz miasta. Tablicę z nazwą ronda odsłonił były prezydent Lech Wałęsa, a poświęcenia dokonał metropolita gdański oraz biskup włocławski.

Uroczyste obchody 800-lecia miasta rozpoczęły się od przemarszu orszaku, składającego się z pocztów sztandarowych, działaczy kaszubskich, polityków i mieszkańców. Pochód wyruszył od kościoła świętego Jana do ronda u zbiegu ulicy Gdańskiej i Kościerskiej, któremu nadano imię sióstr Norbertanek. Akt nadania imienia odczytał przewodniczący rady miejskiej Adam Okrój.

Odsłonięcia tablicy z imieniem ronda sióstr Norbertanek dokonał honorowy obywatel miasta Lech Wałęsa wspólnie z metropolitą gdańskim Słąwojem Leszkiem Głódziem i biskupem włocławskim Wiesławem Meringem. Duchowny związany jest z Żukowem w szczególny sposób, tam bowiem przyszedł na świat, a kościół ponorbertański jest miejscem, w którym został ochrzczony.

- Niech wzajemny szacunek i osobista kultura będą źródłem bezpieczeństwa ruchu i oznaką dobroci mieszkańców Żukowa - powiedział po poświęceniu ronda biskup Wiesław Mering.

Złotym medalem z okazji 800-lecia miasta uhonorowano Lecha Wałęsę, który przypominał o wartościach jakie w spadku pozostawiły mieszkańcom żukowskie mniszki.

- Wyzwania są wielkie. Po tym bałaganie komunistycznym część ludzi chce tworzyć Polskę, Europę i świat tylko na zasadach wolności. Połowa ludzi tak widzi przyszłość waszego miasta i Polski, druga połowa im odpowiada, że jeśli nie chcemy popełnić tamtych błędów, powinniśmy wyciągnąć wnioski i zacząć budować naszą przyszłość na katolickich wartościach - mówił były prezydent.

Następnie mieszkańcy i goście ruszyli do kolegiaty, gdzie odprawiono mszę świętą dziękczynną. Ofierze przewodniczył metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, a koncelebransami byli arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski, biskup Wiesław Mering oraz biskup pomocniczy Ryszard Kasyna. Na początek wszystkim przybyłym podziękowania złożył burmistrz Jerzy Żurawicz, który raz jeszcze dobitnie przypomniał o znaczeniu Norbertanek dla historii Żukowa.

- Norbertanki sprowadził książę Mściwój i jego żona - mówił Jerzy Żurawicz. - Stworzony przez siostry klasztor przez kilkaset lat był dla Kaszub ostoją oświatową i duchową. Norbertankom zawdzięczamy to, że dzisiaj nasza miejscowość jest największym "osiedlem" na tym brzegu rzeki Raduni.

Wieczorem na dziedzińcu kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny mieszkańcy mogli zobaczyć spektakl teatralny "Mniszki Żukowskie - Norbertanki" reżyserowany przez Janusza Stoppę. Na scenie zobaczyć można było aktorów Teatru Wybrzeże.

FP

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.