Kulinarny sukces ZSP w Somoninie

piątek, 10 stycznia 2014 r., 11:42
fot. nadesłane

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia pod egidą Agencji Rynku Rolnego oraz Stowarzyszenia Kucharzy Polskich przeprowadzony został w Pomorskiej Akademii Kulinarnej konkurs dla młodzieży z 11 szkół województwa pomorskiego. Najlepiej w tym gronie wypadła reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, serwując wyśmienitą koperkową polewkę kaszubską.

Konkurs odbył się w ramach szkolenia "Potrawy tradycyjne w nowoczesnej odsłonie", zaś jego celem było poszerzenie znajomości kuchni regionalnej, produktów tradycyjnych, metod ich produkcji oraz związku produktów z regionem.

Do kuchennej rywalizacji o Puchar Dyrektora oddziału terenowego ARR orazy tytuł Młodego Mistrza Kuchni Tradycyjnej stanęło w sumie 11 uczestników z sześciu szkół: Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku, Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie, Technikum nr 2 w Chojnicach, Zespół Szkół Specjalnych Nr 1 w Gdańsku oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie.

Konkursowe zadanie polegało na przygotowaniu w ciągu pełnej godziny "koperkowej polewki kaszubskiej". Honoru szkoły w Somoninie bronili uczniowie II klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Monika Pestka i Maciej Pawłowski, przygotowywani przez nauczycielkę przedmiotów zawodowych, Agnieszkę Sędkowską.

Nad całym procesem przygotowywania zupy czuwało cały czas jury, w skład którego weszli prawdziwi mistrzowie kuchni z Pomorskiej Akademii Kulinarnej: Krzysztof Szulborski, Andrzej Ławniczak, Krzysztof Wierzba, a także przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego.

Po burzliwych obradach wyłoniono Młodego Mistrza Kuchni Tradycyjnej, którym została Monika Pestka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, wykazując się nieprzeciętną wiedzą i kreatywnością. Drugie miejsce przypadło Joannie Parchoniuk z ZSG-H w Gdańsku, a trzecie Dawidowi Bobińskiemu z ZSP nr 1 w Słupsku.

Nagrodę za wykorzystanie nowoczesnych technik otrzymał także drugi z somonińskich kucharzy, Maciej Pawłowski.

nadesłane/Katarzyna Brylowska
Oprac. Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.