W pięciu gminach powiatu kartuskiego - Kartuzach, Żukowie, Stężycy, Somoninie i Sierakowicach mają powstać nowoczesne węzły komunikacyjne. Nad całym przedsięwzięciem czuwa Związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych łączący 36 samorządów z Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.
Przedmiotem przedsięwzięcia będzie powstanie na Pomorzu łącznie 179 tras rowerowych, zatok autobusowych oraz węzłów z parkingami - rowerowymi i samochodowymi. Łącznie na budowę wszystkich węzłów Związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ma pozyskać dofinansowanie unijne sięgające 244.000.000 zł.
W gminie Stężyca węzeł łączący projektowaną sieć ścieżek rowerowych, drogę powiatową oraz linię kolejową miałby powstać w Gołubiu, gdzie łączyłby istniejącą linię kolejową, drogę powiatową oraz projektowaną sieć ścieżek rowerowych.
- W tej chwili trwa uzgadnianie projektu, Gołubie jest jednym spośród 21 węzłów, które mamy w planie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i podpisane zostanie porozumienie to budowa węzła w Gołubiu miała być zostać zrealizowana w latach 2017-2018 - mówi wójt gminy Stężyca, Tomasz Brzoskowski.
W Sierakowicach do powstania węzła integracyjnego dojdzie dopiero po uruchomieniu linii kolejowej nr 229.
- Jesteśmy włączeni w partnerstwo Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jako obserwator. Zabezpieczyliśmy sobie tym samym możliwość powstania węzła integracyjnego na dworcu w Sierakowicach wraz z przebudową budynku oraz powstaniem parkingów rowerowych i samochodowych. Na chwilę obecną został ogłoszony czwarty przetarg na opracowanie Studium Wykonalności oraz dokumentacji przedprojektowej rewitalizacji linii kolejowej nr 229 - informuje Tomasz Maszke z Urzędu Gminy Sierakowice.
Gmina Żukowo zamierza wybudować dwa węzły integracyjne wraz z otoczeniem - w Rębiechowie i Żukowie. W 2015 roku planuje się opracować dokumentację projektową, natomiast realizacja robót budowlanych zaplanowana w obu inwestycjach została zaplanowana na lata 2016-2017. Wraz węzłami integracyjnymi mają powstać parkingi i wykonane zostanie oświetlenie, odwodnienie, monitoring oraz sieć Wi-Fi.
W ramach budowy węzła w Rębiechowie planuje się budowę tras rowerowych w kierunku miejscowości Chwaszczyno, Miszewo, Pępowo, Czaple, Leźno wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Zaś w ramach budowy węzła integracyjnego w Żukowie planuje się budowę tras rowerowych w odległości do 5 km od węzła PKM wraz z budową chodników, modernizacją i budową dróg dojazdowych wzdłuż torów za Gimnazjum nr 2 aż do wiaduktu w rejonie ulicy Gdyńskiej w Żukowie.
- Na razie nie rozpoczęliśmy fizycznej realizacji tych dwóch inwestycji - tłumaczy Lucyna Cybula, skarbnik gminy Żukowo.
W Kartuzach zaś projekt obejmuje dwa przedsięwzięcia.
- W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zrewitalizowany zostanie dworzec kolejowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz projekt "Kajakiem przez Pomorze" - mówi Tomasz Nadolny, sekretarz gminy Kartuzy.
W Somoninie natomiast zrewitalizowany ma być dworzec kolejowy wraz z budową dróg dojazdowych, prowadzących do węzła. Planowane jest ponowne uruchomienie toalet oraz liczne usprawnienia dla osób niepełnosprawnych. Powstaną także miejsca parkingowe oraz chodniki i stojaki dla rowerów. Od dworca mają być także wytyczone i utworzone trasy rowerowe, prowadzące w różne zakątki gminy Somonino. Założeniem jest także, aby planowane do utworzenia ścieżki łączyły się w pewnych miejscach z trasami dla rowerzystów w innych gminach, co przyczyni się do zachowania spójnej strategii rozwoju całego powiatu kartuskiego oraz do utworzenia wspólnej "Kaszubskiej Trasy Rowerowej".
MSz
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze