Zwycięski projekt ZSP w Somoninie

czwartek, 28 maja 2015 r., 18:44
fot. nadesłane/ZSP Somonino

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, który niedawno obchodził jubileusz 10 lat realizacji projektów UE, odniósł kolejny sukces w tej dziedzinie. Projekt "Zawodowcy na start", zgłoszony przez szkołę w tegorocznej edycji programu Erasmus Plus, okazał się zwycięski.

Jego realizacja rozpocznie się od roku szkolnego 2015/2016 i obejmie uczniów technikum hotelarstwa, technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie kucharz.

Zasadniczym celem projektu "Zawodowcy na start" jest rozwój umiejętności zawodowych w zakresie sporządzania i serwowania napojów oraz potraw kuchni różnych narodów. Równie ważny jest rozwój tzw. kompetencji kluczowych, tj. komunikowania się w językach obcych, postawy otwartej, mobilnej i przedsiębiorczej, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, przestrzegania zasad kultury i etyki zawodowej.

W ramach projektu, 26 uczniów ZSP w Somoninie wyjedzie na czterotygodniowe staże do Hiszpanii, Belgii, Turcji i na Maltę. Odbędą się one w obiektach hotelowych i restauracyjnych wyżej wymienionych krajów. Każdej grupie uczniów, przez cały czas pobytu, towarzyszyć będzie nauczyciel - opiekun ze szkoły, którego zadaniem jest pomoc w aklimatyzacji uczniów, wsparcie i rozwiązywanie ewentualnych trudności.

Łączna kwota dofinansowania projektu ze środków UE wynosi 79283 € i obejmuje koszty przejazdów, zakwaterowania, wyżywienia i pobytu uczestników stażu. Uczniowie nie ponoszą więc żadnych kosztów, a dodatkowo poznać mogą kulturę, zabytki i atrakcje kraju, w którym odbywać będą staż. Udział w projekcie będzie dla uczniów szansą na zdobycie nowych umiejętności, ale też ciekawą formą odbycia obowiązkowych praktyk zawodowych.

Warto przypomnieć również, że w tego typu formie kształcenia zawodowego ZSP w Somoninie ma już spore doświadczenie. Uczniowie tej placówki od lat odbywają staże zagraniczne. Co ważne, w tej stosunkowo małej szkole obejmują one spory procent uczniów - szansa na wyjazd jest więc bardzo duża. W tym roku również, od czerwca do sierpnia, 26 uczniów Technikum w Somoninie odbywać będzie staże zagraniczne, w ramach projektu finansowanego ze środków UE.

nadesłane: ZSP Somonino

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.