Żukowo. Odznaczenie Gloria Artis dla Edmunda Lewańczyka

sobota, 10 października 2015 r., 14:10
fot. Longina Templin

Twórca ludowy, kompozytor pieśni kaszubskich, gawędziarz, konferansjer i propagator kultury kaszubskiej, żukowianin Edmund Lewańczyk z okazji 60-lecia swojej działalności artystycznej otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Podczas piątkowej gali było mnóstwo życzeń, kwiatów, upominków, podziękowań i listów gratulacyjnych. Nie zapomniano też o odśpiewaniu gromkiego "Sto lat".

Odznaczenie podczas uroczystości w żukowskiej hali widowiskowo - sportowej wręczył Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, który ponadto obdarował jubilata statuetką z symbolicznym liściem laurowym. Życzenia i gratulacje przekazali też przedstawiciele władz powiatowym, gminnych, Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, żukowskiego OKiS-u, ks. Czesław Las, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie oraz pozostali zaproszeni goście.

- Edmund Lewańczyk to człowiek stąd, nasz człowiek, którego znamy, podziwiamy, któremu jesteśmy wdzięczni za to, że rozsławia kulturę ludową, naszą kaszubską - powiedział sekretarz stanu Kazimierz Plocke.

- Miłość do folkloru kaszubskiego wyrosła z wychowania w domu rodzinnym, w którym często śpiewano, grano na instrumentach, mówiono po kaszubsku i kultywowano regionalne tradycje - wspominała Emilia Durkiewicz, siostrzenica jubilata. - W piosenkach Edmunda Lewańczyka jest próba zatrzymania w pamięci i czasie tego, co już minęło lub właśnie mija bezpowrotnie, w ciągle zmieniającym się świecie i coraz szybszym tempie życia. Dlatego właśnie teksty piosenek są często ważniejsze niż melodia i muzyka. Piosenki te odkrywają Kaszuby na nowo, są swego rodzaju powrotem w przeszłość…

W jubileuszowym koncercie wystąpiły - Kaszubianki z Władysławowa pod kierownictwem Jolanty Fiszer, kapela zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby z Karsina Wiela prowadzona przez Zbigniewa Studzińskiego oraz Redzanie, którymi od 2002 r. kieruje jubilat Edmund Lewańczyk.

Organizatorem benefisu był żukowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.