Brodnica Górna. Prawie 700 osób chętnych do oddania szpiku Kasi chorej na białaczkę

poniedziałek, 7 grudnia 2015 r., 15:03
fot. nadesłane/OSP Chmielno

W miniony weekend w Brodnicy Górnej i Borzestowie odbyła się akcja rejestrowania potencjalnych dawców szpiku. Była ona odpowiedzią na apel o pomoc dla 27-letniej Kasi chorującej na białaczkę. Ilość potencjalnych dawców przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów i wyniosła prawie 700 osób.

W sobotę i niedzielę w szkołach podstawowych w Brodnicy Górnej i Borzestowie odbyła się akcja fundacji DKMS: "Kasia i inni potrzebują Twojej pomocy! Zostań potencjalnym Dawcą szpiku i komórek macierzystych", polegająca na rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Impulsem do jej powstania był apel o pomoc dla Kasi Łaszewskiej z Brodnicy Górnej, która choruje na białaczkę. W miejscu zamieszkania 27-latki zarejestrowało się 176 osób, pośród których znaleźli się także druhowie z OSP Chmielno, bardzo zaangażowani w całą inicjatywę. Natomiast w Borzestowie, skąd pochodzi chora na białaczkę, zarejestrowano prawie 500 osób, w tym osoby pochodzące z Trójmiasta, Wrocławia, a także i strażacy z powiatu kartuskiego.

Kasia Łaszewska jest młodą i energiczną 27-latką, obecnie mieszka w Brodnicy Górnej z dwójką dzieci w wieku dwóch i pięciu lat. Niestety w lipcu 2015 roku zdiagnozowano u niej ostrą białaczkę limfoblastyczną. Od tego momentu kobieta walczy o życie, na szczęście istnieje szansa na jej powrót do zdrowia. Wystarczy przeszczep szpiku, bądź komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

- Zwracam się z prośbą o zarejestrowanie się jako potencjalny dawca. Dla Ciebie to może niewiele znaczy, a mi i innym chorym może uratować życie - mówi 27-latka z Brodnicy Górnej.

W dalszym ciągu można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Zrobić to można poprzez internet, na stronie fundacji DKMS bądź też zgłaszając się do najbliższego punktu krwiodawstwa.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.