Zginęło troje motocyklistów. Sprawczyni prawomocnie uniewinniona

środa, 9 marca 2016 r., 11:49
fot. archiwum

Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał w mocy wyrok kościerskiego wymiaru sprawiedliwości, a tym samym prawomocnie uniewinnił Małgorzatę P. - sprawczynię tragicznego wypadku pod Nową Karczmą, w którym zginęło troje motocyklistów z Kartuz.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło niemal przed czterema laty, 22 kwietnia 2012 roku pod Nową Karczmą. W zdarzeniu zginęło troje mieszkańców Kartuz: 57-letnia kobieta, jej 60-letni mąż i 44-letni mężczyzna. Rok po dramacie Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie umorzyła postępowanie w tej sprawie argumentując to tym, że czyn podejrzanej nie wyczerpał znamion czynu zabronionego określonego w artykule 177§2 kk. Przyczyną tragedii było bowiem omdlenie nastolatki. Kierującej samochodem, wówczas 19-letniej Małgorzacie P., która wjechała w kolumnę motocyklistów, cofnięto jedynie prawo jazdy.

Rodzina ofiar złożyła zażalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu postępowania. Sąd uwzględnił wniosek pokrzywdzonych i nakazał prokuraturze ponownie przyjrzeć się okolicznościom tragicznego wypadku oraz uzupełnić materiał dowodowy.

Pod koniec grudnia 2013 roku prokuratura umorzyła jednak śledztwo po raz drugi. Rodzina tragicznie zmarłych motocyklistów postanowiła walczyć dalej. W rezultacie po dwóch latach od tragedii do kościerskiego sądu trafił subsydiarny akt oskarżenia. W kwietniu 2015 roku Sąd Rejonowy w Kościerzynie uniewinnił jednak Małgorzatę P. od zarzucanego jej czynu.

W uzasadnieniu sędzia Anna Grochal zaznaczała, że biegli medycy nie mogli zaś kategorycznie stwierdzić, że w pozycji siedzącej nie mogło dojść do omdleń wazowagalnych.

- Zostały przeprowadzone badania, które wskazały, że pani cierpi na omdlenia wazowagalne. Z uwagi na to, że były wątpliwości co do pierwszego badania, dokonaliśmy dalszej diagnostyki. Niezależni biegli potwierdzili, że u pani Małgorzaty P. występują takie omdlenia. Nie oznacza to jednak automatycznie tego, że Małgorzata P. doznała takiego omdlenia wazowagalnego prowadząc pojazd, natomiast w toku postępowania nie udało się tego wykluczyć, a skoro tej czynności nie można wykluczyć, nie można przypisać jej winy - wyjaśniała sędzia Sądu Rejonowego w Kościerzynie.

- Nie możemy wykluczyć, że Małgorzata P. doznała utraty świadomości przed zjechaniem na przeciwległy pas ruchu i zanim uderzyła w motocykle, nie możemy mówić o jakiejkolwiek ani umyślnej ani nieumyślnej winie, a stwierdzenie tej okoliczności jest wymagane do przypisania przestępstwa - podsumowała.

Rodzina ofiar odwołała się od wyroku kościerskiego wymiaru sprawiedliwości. Apelację rozpatrzył Sąd Okręgowy w Gdańsku, który w piątek, 4 marca ogłosił wyrok w tej sprawie.

- Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Kościerzynie oraz zwolnił oskarżycieli posiłkowych od kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze - informuje biuro prasowe rzecznika SO w Gdańsku.

Wyrok sądu drugiej instancji jest prawomocny. Stronom służy jedynie nadzwyczajny środek zaskarżenia, a mianowicie skarga kasacyjna.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.