Dzień Jedności Kaszubów w Bojanie z nowym rekorordem akordeonistów

niedziela, 20 marca 2016 r., 19:03
fot. MD-Z

Gospodarzem tegorocznych obchodów Dnia Jedności Kaszubów było Bojano w gminie Szemud. Przybyło tam kilkuset mieszkańców i sympatyków regionu. Imprezie tradycyjnie towarzyszyła próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. W Bojanie padł nowy rekord - wspólnie zagrały 372 osoby. Na tegoroczne granie przybył też wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek.

Dzień Jedności Kaszubów to jedno z dwóch największych kaszubskich świąt. Upamiętnia pojawienie się pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku. Księcia Szczecińskiego określono tam mianem "księcia Kaszub". Co roku gospodarzem imprezy jest inna miejscowość. Tegoroczną edycję zorganizowano w Bojanie.

Obchody rozpoczęto od uroczystej mszy św. Po niej poczty sztandarowe i barwny korowód uczestników Dnia Jedności przemaszerował główną ulicą Bojana na halę sportową.

Dzień Jedności Kaszubów od jedenastu lat połączony jest z wielkim spotkaniem akordeonistów. W trakcie imprezy biją rekordy w jednoczesnej grze na akordeonach. W ubiegłym roku w Sulęczynie zagrało jednocześnie 346 akordeonistów, w tym roku w Bojanie padł nowy rekord - 372.

Akordeonowe muzykowanie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, na tegoroczne spotkanie przybyli nie tylko muzycy i muzykanci z Kaszub, ale też z innych zakątków Polski - Podlasia, Wielkopolski i Kociewa. Z uczestnikami bicia rekordu zagrał Marcin Wyrostek, wirtuoz akordeonu, zwycięzca show "Mam talent".

W tej edycji muzycy zagrali melodie "Kowal", "Na Kaszubach" i hymn kaszubski. Na specjalne życzenie gospodarza po ustanowieniu rekordu, akordeoniści zagrali też "Kaszebszcze Jezora".

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.