Jakie tajemnice kryje wczesnośredniowieczne grodzisko w Chmielnie? Jak żyli i czym zajmowali się jego mieszkańcy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukują pracownicy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, którzy rozpoczęli badania na tym terenie. W pierwszym etapie wykonano badania uzupełniające m.in. pomiarowe, geofizyczne, geomorfologiczne i fotograficzne. Najprawdopodobniej już w maju rozpoczną się wykopaliska, które pozwolą zdobyć wiedzę na temat życia codziennego dawnych mieszkańców grodu.
Archeolodzy już rozpoczęli pierwsze prace na chmieleńskim grodzisku. Celem badań jest precyzyjne ustalenie kontekstu, okoliczności powstania grodu, rozpoznanie jego rozwiązań konstrukcyjnych i organizacji przestrzennej. Jak informują badacze, zgromadzone informacje posłużą do szerzenia wiedzy wśród społeczności lokalnej i turystów, o roli grodu w przeszłości i jego znaczeniu w teraźniejszości.
W pierwszym etapie badań, tzw. archeologii nieinwazyjnej wzięli udział: Zdzisława Ratajczyk (archeologia), Krzysztof Misiewicz (geofizyka), Wiesław Małkowski (geodezja,geofizyka) i Miron Bogacki (fotografia i fotogrametria). W ramach prac m.in. wykonano zdjęcia i filmy lotnicze, wstępną analizę modelu 3D terenu, pomiary geodezyjne i badania geofizyczne. Jak informują badacze, zebrane dane posłużą do wykonania ortofotomap, modeli terenu i map anomalii magnetycznych, czyli dokumentacji, która pozwoli lepiej poznać grodzisko w Chmielnie i przygotować wykopaliska archeologiczne.
W kolejnym etapie przeprowadzone zostaną badania wykopaliskowe, które pozwolą uzupełnić i rozszerzyć wiedzę o grodzisku i życiu codziennym jego mieszkańców. Wykonana zostanie również seria datowań dendrologicznych oraz radiowęglowych, jak również pobrane zostaną próbki botaniczne.
Naukowcy mają nadzieję, że na terenie grodziska znajdą pozostałości założeń obronnych i zabudowy dawnego grodu, jak i artefakty związane z życiem jego mieszkańców m.in. przedmioty codziennego użytku, ozdoby, broń. Nie wykluczone, że znajdzie się tam również materiał zabytkowy związany z jeszcze starszym osadnictwem na tym terenie.
Wyniki badań zostaną opracowane i przygotowane w specjalnej publikacji.
Badania prowadzone są przez Muzeum Archeologiczne na zlecenie Urzędu Gminy w Chmielnie. Przypomnijmy, że ostatnie badania na Grodzisku przeprowadzono przed 30 laty. Wówczas znaleziono m.in. narzędzia codziennego użytku, które trafiły do zbiorów muzeum.
- Bardzo się cieszę, że udało się wznowić badania. Jak już poznamy wyniki zastanowimy się, jak wykorzystać je do promocji gminy, zależy nam na tym, by jak najwięcej osób poznało historię Chmielna. Główną marką, która promuje Chmielno na zewnątrz jest ceramika Neclów z bogatą historią, tymczasem mamy więcej ciekawych miejsc w Chmielnie, m.in. grodzisko - podkreśla wójt Jerzy Grzegorzewski.
MD-Z
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze