Sierakowice. Uhonorują zasłużonych dla swojej gminy

środa, 27 kwietnia 2016 r., 10:12
fot. MD-Z

Danucie Pioch, wybitnej specjalistce od języka kaszubskiego, działaczce regionalnej i dyrektorce szkoły podstawowej w Mojuszu nadany zostanie tytuł Zasłużony Obywatel Gminy Sierakowice. Sierakowicki samorząd podjął uchwałę w tej sprawie podczas wtorkowej sesji. Uhonorowani zostaną też przedsiębiorstwa BAT i Lis, którym przyznano tytuły "Zasłużonych dla gminy Sierakowice".Tytuły zostaną uroczyście wręczone podczas Dni Kultury Kaszubskiej.

Uchwałę w sprawie nadania tytułów Zasłużony Obywatel Gminy Sierakowice" i "Zasłużony dla Gminy Sierakowice" podjęto na wtorkowej sesji. Zgodnie z regulaminem, pierwszy z tytułów nadaje się mieszkańcom gminy, drugi osobom spoza gminy lub instytucjom działającym na jej terenie. O przyznaniu wyróżnień decyduje działalność oraz konkretne osiągnięcia w dziedzinie gospodarczej, ochrony środowiska i zdrowia, rozwoju kultury i oświaty lub ich sponsorowanie.

-Przed laty przyznawaliśmy te tytuły honorowe, jeszcze na mocy uchwały z pierwszej kadencji. Tytuły te przyznawane są osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla naszej gminy, a od kilku lat nie mieliśmy wniosków - mówi wójt Tadeusz Kobiela.

O przyznaniu tytułu decyduje specjalna komisja.

- Trudno przecenić zasługi pani Danuty Pioch, zwłaszcza na polu szerzenia kaszubszczyzny. Jest ona uznanym autorytetem w Polsce, jeśli chodzi o język kaszubski. Pisze podręczniki i wspaniale prowadzi szkołę podstawową w Mojuszu. To osoba, która ze wszech miar zasługuje na tytuł Zasłużonego Obywatela Gminy Sierakowice - podkreśla Tadeusz Kobiela.

Danuta Pioch nie kryła zaskoczenia wyróżnieniem.

- Jestem bardzo zaskoczona, nie spodziewałam się, nikt nic wcześniej nie powiedział. To bardzo miła niespodzianka - mówiła.

Danuta Pioch jest mieszkanką gminy Sierakowice od ponad trzydziestu lat. Jest wiceprezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, odpowiedzialnym za oświatę, przewodniczącą Rady Języka Kaszubskiego, zajmuje się doradztwem dla nauczycieli, jest autorką podręczników do nauki języka kaszubskiego. Na terenie gminy Sierakowice pani Danuta jest m.in. odpowiedzialna za sprawy związne z językiem kaszubskim, pomaga nauczycielom i szkołą, współredaguje "Wiadomości Sierakowickie", organizuje gminne konkursy.

Tytuły "Zasłużonych dla gminy Sierakowice" otrzymają dwa przedsiębiorstwa, bardzo aktywnie działające na rzecz sierakowickiej społeczności - firmy BAT i Lis.

Tytuły zostaną uroczyście przyznane podczas obchodów Dni Kultury Kaszubskiej.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.