Sulęczyno. Pożar na tartaku - trzy osoby poszkodowane

niedziela, 1 maja 2016 r., 18:37
fot. AL

Kilka zastępów straży pożarnej z terenu gminy Sulęczyno walczyło z pożarem, do którego doszło w niedzielne popołudnie na terenie tartaku w Sulęczynie. Podczas akcji poszkodowane zostały trzy osoby, w tym jeden z ochotników. Na szczęście był to tylko scenariusz ćwiczeń ratowniczo - gaśniczych, które miały na celu sprawdzenie gotowości bojowej i poziomu wyszkolenia strażaków.

O godzinie 16. zawyły syreny alarmowe wszystkich jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Sulęczyno. Druhowie wezwani zostali do pożaru, do którego doszło na terenie tartaku w Sulęczynie. Źródło ognia zlokalizowano w tunelu, którym odprowadzane są trociny z tartaku do suszarni. Silnik mechanizmu zatarł się i w wyniku przegrzania łożyska, wybuchł pożar.

Jeszcze przed przyjazdem pierwszych zastępów, ogień sam próbował ugasić jeden z pracowników zakładu. Niestety podczas próby został poparzony i stracił przytomność. W czasie akcji gaśniczej zasłabł także jeden z druhów oraz kolejny pracownik.

Działania strażaków polegały więc nie tylko na ugaszeniu pożaru, ale także na udzieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanym.

Szczęśliwie był to tylko scenariusz ćwiczeń ratowniczo - gaśniczych, które miały na celu sprawdzenie poziomu wyszkolenia strażaków oraz poznanie obiektu.

- Jest to obiekt, gdzie przetwarza się drewno, więc zagrożenie jest duże. Na takim obiekcie w każdej chwili może wybuchnąć pożar. Dzięki takim ćwiczeniom strażacy mają okazję poznać teren, czy rozmieszczenie obiektu oraz zlokalizować źródła wody i główne wyłączniki prądu. Uważam, że ćwiczenia na tego typu obiektach powinny odbywać się dwa razy do roku. Na tym tartaku mieliśmy już małe pożary. Na szczęście szybko zostały zlokalizowane i ugaszone - mówi Komendant Gminny ZOSP RP w Sulęczynie, Andrzej Roda.

Poza komendantem gminnym, który był inicjatorem ćwiczeń, działaniom strażaków przyglądał się także wójt gminy Bernard Grucza oraz st. kpt. Wojciech Markowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

- Założenia, które zostały przyjęte, zostały w pełni zrealizowane. Strażacy poradzili sobie prawidłowo, działali zgodnie z procedurami. Jednym słowem sprostali wyzwaniu - ocenia st. kpt. Wojciech Markowski.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.