I Festiwal Truskawek Kaszubskich z rekordową zupą i konkursami

sobota, 2 lipca 2016 r., 23:03
fot. MD-Z

Gotowanie największej w Polsce zupy truskawkowej, stoiska pełne produktów regionalnych i certyfikowanych kaszubskich malën, truskawkowe konkursy, występy artystyczne i wiele innych atrakcji - tak wyglądał drugi dzień Festiwalu Truskawek Kaszubskich w Chmielnie.

Chmielno na dwa dni zmieniło się w kaszubską stolicę truskawek. Podczas owocowego festiwalu promowano dumę kaszubskich plantatorów i produkty regionalne. Festiwal rozpoczęto w piątek konferencją poświęconą truskawkom i produktom tradycyjnym. Relację z tego wydarzenia znaleźć można tutaj.

Głównym punktem sobotniej imprezy było gotowanie największej w Polsce zupy truskawkowej. Do jej przygotowania wykorzystano: 200 litrów wody, 200 kilogramów truskawek, 10 kg makaronu, 15 kg cukru, 1 kg cukru wanilinowego i jak żartem dodał koordynator wielkiego gotowania, 4 gramy duszy kucharza. Przygotowania do wielkiego gotowania rozpoczęto już o godz. 6.30, zupa była gotowa już przed 17.

- Zupę truskawkową gotowałem w takim dużym garnku pierwszy raz. W poniedziałek i wtorek zrobiłem próby gotowania z takiego samego gatunku truskawek. Próby przetrzymały pięć dni, po lekkim dosłodzeniu były idealne. Co jest najtrudniejsze w gotowaniu tak dużej zupy? Zgranie gotowania truskawek i makaronu, by oba składniki się nie rozgotowały - informował dr Jarosław Kłodziński z Gdyni, koordynator wielkiego gotowania.

Przygotowano łącznie 1000 porcji zupy. Choć amatorów truskawkowego dania nie brakowało, degustację popsuła kapryśna aura. Krótko po rozpoczęciu poczęstunku uczestników zabawy zaskoczył deszcz. Niemniej zupa smakowała.

- Zupa jest całkiem dobra, choć przydałyby się do niej jeszcze kluseczki. Mogłaby być też trochę słodsza - mówiła pani Beata, jedna z osób degustujących zupę.

Przebieg bicia rekordu i cała dokumentacja tego przedsięwzięcia zostanie wysłana do przedstawicieli Polskiej Księgi Rekordów. Po zapoznaniu się z nią i zaakceptowaniu jej Gminny Ośrodek Kultury w Chmielnie otrzyma certyfikat potwierdzający rekord.

Ogromną popularnością wśród odwiedzających imprezę cieszyły się stoiska z truskawkami, produktami regionalnymi i specjałami kaszubskich gospodyń.

- Przygotowałyśmy sernika i drożdżówkę z truskawkami, jogurty z prawdziwego zsiadłego mleka, nalewki, dżemy i kompoty. Zainteresowanie było całkiem duże, jesteśmy bardzo zadowolone z udziału w imprezie - mówiła Halina Miotk z KGW Paczewo.

I Festiwal Truskawek obfitował też w konkursy z bohaterką święta w roli głównej.

Konkurs im. Heleny Gruchałowej o puchar Ministra Rolnictwa na najlepszy produkt z truskawek kaszubskich:

Kategoria desery:

I miejsce - Bernadeta Puzdrowska za "Truskawkowe plińce"
II miejsce - Edyta Myszk z Ostrowa za "Deser truskawkowy biało-czerwony"
III miejsce - Beata Szwaba za "Bombę truskawkową"

Kategoria przetwory:

I miejsce - Agroturystyka "Łapalice" za nalewkę truskawkową
II miejsce - Małgorzata Mejna za dżem truskawkowy
III miejsce - SRS Sikorzyno za konfiturę dworską

Konkurs na najlepszą truskawkową kreację:

I miejsce - Katarzyna Zeigerska
II miejsce - Elżbieta Paracka
III miejsce - Katarzyna Leyk

Wyróżnienia: Ola Reglińska i Antosia Labuda
Nagroda Specjalna: Tadeusz Makowski

Konkurs na stoisko "Z truskawką w roli głównej":

I miejsce - KGW Długi Kierz "Marzebionczi"
II miejsce - KGW Paczewo
III miejsce - KGW Ekobabki z Chmielna

Konkurs na najładniejsze stoisko głosami publiczności wygrały KGW Jezioranki z Gowidlina.

Imprezie towarzyszyły zawody o Puchar Jezior Chmieleńskich w ramach II Żeglarskiego Pucharu Kaszub oraz I Otwarte Ogólnopolskie Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Wójta Gminy Chmielno. Relację z zawodów żeglarskich można znaleźc tutaj. Zdjęcia i wyniki z rywalizacji w wyciskaniu sztangi można znaleźć tutaj.

Magdalena Damps-Zdrojewska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.