Będzie się działo! Sprawdź, propozycje na weekend

czwartek, 28 lipca 2016 r., 13:58

Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy, Festyn Rycerski, Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki z koncertem Macieja Miecznikowskiego, triathlon na Złotej Górze - to tylko kilka przykładów propozycji na to, jak spędzić zbliżający się weekend. Będzie koncertowa uczta, sportowe emocje i coś dla fanów motoryzacji. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Czwartek

Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy

W czwartkowy wieczór o godz. 19 w restauracji Maraska w Sulęczynie wysłuchać będzie można drugiego z cyklu koncertów Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego. W tej odsłonie wystąpi Paweł A. Nowak & Dario Alberti Quartet w programie - Le café parisien. Jak podkreślają organizatorzy: "muzyka "paryskich kawiarni" to nie tylko popularne akordeonowe walce musette, to także utwory z repertuaru Edith Piaf, standardy jazzowe oraz kompozycje Django Reinhardta. Podczas koncertu usłyszymy także kompozycje Nowaka utrzymane w klimacie Paryża". Wstęp wolny.

Na sobotę zaplanowano prawdziwą ucztę dla miłośników muzyki akordeonowej i nie tylko. Finałowe koncerty rozpoczną się o godz. 19 w Amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. W sobotnim programie: Bis-Quartet, Hamburg Tango Quintet, Karzikopa i Marcin Wyrostek z Tango Corazon. Podczas festiwalowego finału usłyszymy m.in. rosyjskie i ukraińskie melodie ludowe, jak i współczesne utwory popularne wykonywane na instrumentach ludowych (Bis-Quartet - Ukraina), stare ludowe kompozycje ubrane w nowoczesne, rockowo-elektroniczne aranżacje inspirowane mocnymi, nierzadko metalowymi, brzmieniami (Karzikopa) oraz tanga w aranżacjach: jazzowych, klasycznych, musicalowych i klubowych (Marcin Wyrostek i Tango Corazon). Wstęp wolny.

VI Kaszubski Festiwal Filmowy

W czwartek o godz. 20 w restauracji Mùlk w Miszewku odbędzie się czwarta odsłona tegorocznego Festiwalu Filmów Kaszubskich. Tym razem publiczność będzie miała okazję zobaczyć "Aleksandra Labudy portret kaszubski" w reżyserii Wiesława Kwapisza. Wstęp wolny. Projekcjom towarzyszy muzyka kaszubska na żywo. Na gości czekać będą też specjały kuchni regionalnej.

Sobota

Wspólne grillowanie z Lisem w Sierakowicach

Przetwórstwo Mięsne "Lis" zaprasza w sobotę w godz. 8-14 mieszkańców Sierakowic i okolic na wydarzenie pt. "Grilluj z Lisem". Imprezę poprowadzi Tomasz Fierke - "Kucharz z Kaszub" propagujący kuchnię naszego regionu w internecie. W programie pokaz profesjonalnego grillowania, konkurs z nagrodami dla dorosłych, degustacje kulinarne malowanie twarzy najmłodszym, mega bańki mydlane
i wiele innych niespodzianek.

Pokaz klasycznych automobili

W sobotę w godz. 10.30 -13 w Parku Solidarności w Kartuzach podziwiać można będzie prawdziwe motoryzacyjne perełki - klasyczne automobile. Na pokaz zaprasza Club Antycznych Automobili i Rajdów.

Kartuzy Triathlon MTB

W sobotę o godz. 12 po raz kolejny na Złotej Górze w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu będą zmagać się silni ciałem i niezłomni duchem uczestnicy kolejnej edycji Kartuzy Triathlon MTB. Wyścigi skierowane są zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych zawodników. Dystans jaki czeka na zawodników to 750 m pływania, 20 km na rowerze oraz 5 km biegu. Najmłodsi natomiast będą mogli sprawdzić się duathlonie. W związku z imprezą w godzinach 12.00 - 15.00 wystąpią utrudnienia w ruchu ulicznym na drodze powiatowej nr DP 1921G Złota Góra - Ostrzyce, na odcinku Złota Góra - Brodnica Dolna.

Festiwal Tradycji Kaszubskich - XIV Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki

W sobotę o godz. 16.45 Chmielno po raz kolejny propagować będzie kaszubskie tradycje i zwyczaje. Po raz czternasty zmierzą się pretendenci do tytułu Mistrza Polski w Zażywaniu Tabaki. Impreza rozpocznie się korowodem w towarzystwie Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Chmielanie" z Kaczego Rynku na gminny stadion. W programie: występ kapeli kaszubskiej działającej przy Europejskim Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku, Trzeci Oddech Kaczuchy - kabaret piosenki, bicie rekordu w jednoczesnym zażywaniu tabaki zespół Efekt w programie biesiadnym z muzyką lat 60-tych, zabawa do białego rana z laureatem przeglądu weselnego 2016 zespołem Long Play, ekspozycja kolekcjonerska wyrobów z rogu, atrakcyjne stoiska regionalne, kiermasz rękodzieła ludowego i tradycyjnych produktów kaszubskich, konkursy i strefa zabaw dla dzieci. Gwiazdą wieczoru będzie Maciej Miecznikowski.


Bieg - Pętla "Tuszkowska Matka"

W sobotę o godz. 16.40 rozpoczną się kolejne zawody z cyklu "Kaszuby Biegają". Tym razem miłośnicy aktywności fizycznej zmierzą się liczącą 11,5 km odcinkiem Pętla "Tuszkowska Matka". Celem imprezy jest m. in. popularyzacja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz promocja urokliwych terenów gminy Lipusz.

Kino pod Gwiazdami na Rynku w Kartuzach

W sobotę o godz. 18 na kartuskim Rynku rozpoczną się seanse dwóch filmów - animowanego filmu familijnego i jednej z najpopularniejszych polskich komedii tego roku. W programie mnóstwo atrakcji i pokazy "Planety Singli" i familijnej bajki o tym, jak wytresować smoka. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić ankietę dostępną w lokalnym oddziale Banku BGŻ BNP Paribas lub u animatorów w strefie Kina pod Gwiazdami. W zamian uczestnik otrzyma bezpłatny bilet wstępu na wybrany seans.

Niedziela

Festyn Rycerski w Kartuzach

W niedzielę o godz. 13 Park Solidarności w Kartuzach opanują średniowieczni rycerze. Odbędzie się tam Festyn Rycerski z mnóstwem atrakcji dla całych rodzin. Podczas festiwalu rycerze będą prezentować walki różnymi rodzajami broni - m.in. mieczami, toporami, kiścieniami i tarczami czy włóczniami. W programie również pokaz rycerskiego uzbrojenia i rynsztunku oraz ceremoniał pasowania na rycerza. W trakcie festynu uczestnicy poznają też średniowieczną drabinę feudalną - poznają stroje i codzienne życie różnych warstw społecznych. Chętni będą mogli też poznać tajniki kaligrafii, odwiedzić kata i zobaczyć podstawowe narzędzia tortur. W parku pojawią się też punkt średniowiecznego drukarza, punkt garncarski i papieru czerpanego.

Żukowskie Lato Muzyczne

W niedzielę o godz. 16 na dziedzińcu przy kościele pw. WNMP odbędzie się ostatni z koncertów cyklu Żukowskie Lato Muzyczne. Tym razem usłyszeć można będzie polskie przeboje lat 60-tych i 70-tych.

VI Letni Festiwal Muzyki Kameralnej

Podczas trzeciego spotkania w ramach IV Festiwalu Muzyki Kameralnej usłyszymy m.in. utwory Q. Gaspariniego, J. Haydna, P. Czajkowskiego w wykonaniu kwartetu puzonowego TrombQuartet. Koncert rozpocznie się o godz. 19 w Drewnianym Zabytkowym Kościele.

XXXIV Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej to ciekawa propozycja dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej. W niedzielę o godz. 19 w kartuskiej kolegiacie wystąpią Maciej Zakrzewski na organach i Krakowskie Trio Stroikowe: Marek Mleczko - obój, Roman Widaszek - klarnet, Paweł Solecki - fagot. Wstęp wolny.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.