Zaplanuj weekend i sprawdź, gdzie się wybrać

czwartek, 1 września 2016 r., 16:31
fot. MD-Z

Pierwszy weekend września niesie z sobą kilka interesujących propozycji. W Chmielnie odbędzie się Festiwal Sztuk - Korzenie, w Przodkowie dożynki powiatowe, a w Żukowie i w Kartuzach - narodowe czytanie Quo Vadis.

Piątek i sobota

Otwarcie nowej strzelnicy i memoriał Stefana Hejny
W piątek o godz. 16 przy ul. Kościerskiej w Kartuzach uroczyście otwarta zostanie nowa strzelnica KS Dziesiątka działająca przy kartuskim oddziale Ligi Obrony Kraju. W sobotę o godz. 9.30 rozpoczną się zawody strzeleckie. Ich uroczyste zakończenie zaplanowano na godz. 18.

Festiwal Sztuk Korzenie
W piątek o godz. 18.30 w siedzibie LGR Kaszuby w Chmielnie wernisażem wystawy fotografii "Moje korzenie" rozpocznie się Festiwal Sztuk Korzenie. W programie również koncert kapeli kaszubskiej Zgrowance i szant w wykonaniu Gdańskiej Kapeli Folkowej. O godz. 21 na Placu Trojana podziwiać można będzie spektakl Teatru Młodych Gotów pt. "Mój Remus". Pół godziny później pokaz tańca z ogniem zaprezentuje grupa Muspelfire.

W sobotę festiwal rozpocznie się pokazem filmu pt. "Na psa urok". Projekcja odbędzie się w siedzibie LGR. Po niej podziwiać można będzie prace studentów fotografii. Na godz. 20 zaplanowano pokaz filmu "Cząstka Podlasia", a na 21 fotoreportaże z Sudanu i Egiptu autorstwa Macieja Jawornickiego.

Narodowe Czytanie w Żukowie i w Kartuzach
"Narodowe Czytanie" to akcja zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest m.in. promocja polskiej kultury, popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W sobotę o godz. 10 na czytanie sienkiewiczowskiej powieści do parku przy ul. Klasztornej zaprasza I LO.

O godz. 12 wspólne czytanie odbędzie się w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej. W programie zaplanowano m.in. scenkę "Poselstwo nie takie" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie, quiz oraz wystawkę różnych wydań Quo vadis. Ponadto będzie możliwość uzyskania okolicznościowej pieczątki, warto zatem przynieść ze sobą książki Henryka Sienkiewicza.

Żukowie spotkanie z sienkiewiczowską prozą zaplanowano na godz. 16. Odbędzie się w nowej remizie strażackiej.

Niedziela

Dożynki powiatowe w Przodkowie
Gospodarzem tegorocznych dożynek powiatowych jest gmina Przodkowo. Świętowanie rozpocznie się mszą św. po przewodnictwem bpa Piotra Krupy o godz. 14 w kościele św. Andrzeja. Po niej dożynkowy korowód przemaszeruje na gminny stadion. Oficjalne rozpoczęcie dożynek nastąpi o godz. 15.30. W programie m.in. Koncert Przodkowskiej Orkiestry Dętej, ogłoszenie wyników gminnego konkursu Piękna Wieś, występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Małe Kaszuby, ogłoszenie wyników Powiatowego Konkursu Piękna Wieś Pomorska, Powiatowego Konkursu Rolniczego Trafiony Plon. O godz. 18 wystąpi Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Przodkowianie, następnie Grupa Folk Band Galicja, a potem zespół Jambo Africa. Gwiazdami wieczoru będą Pieczarki oraz Piękni i Młodzi.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.