Opóźnienia przy realizacji drogi S6 - samorządowcy wystosowali apel

środa, 23 listopada 2016 r., 11:24
fot. internet/facebook.com/takdlas6wwojewodztwiepomorskim/

Budowa Trasy Kaszubskiej jest odwlekana, co Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa tłumaczy złym oszacowaniem kosztów budowy dróg oraz brakiem środków. Pomorscy samorządowcy protestują przeciwko temu, niedawno wystosowali apel do Rządu RP. Powstał także specjalny profil na facebooku, gdzie każdy może wyrazić swoje poparcie dla budowy inwestycji.

Samorządowcy z Pomorza, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy wystosowali apel o przyspieszenie budowy Trasy Kaszubskiej - drogi ekspresowej, która ma połączyć Trójmiasto z Lęborkiem, Słupskiem oraz Pomorzem Zachodnim. Powodem jego powstania jest odkładanie terminów realizacji inwestycji. Jeszcze w sierpniu zapowiadało się na to, że będzie ona gotowa w 2020 roku. Teraz termin ten uległ kolejnemu przesunięciu. W ślad za tym przesunięciem idą także opóźnienia przy realizacji Obwodnicy Metropolitalnej oraz obwodnicy Żukowa.

- Inwestycja ta została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) i wstępnie skierowana do realizacji we wrześniu 2015 r. Należy niemniej mieć na względzie także uwarunkowania finansowe. Wartość limitu Programu wynosi 107 mld złotych, co jest niewystarczające przy wartości wszystkich zadań w tym Programie ujętych, która sięga blisko 200 mld złotych - informuje biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

- MIB z determinacją dąży do stworzenia spójnego systemu dróg szybkiego ruchu, w którym dostrzegana jest także istotna rola drogi ekspresowej S6 Koszalin - Trójmiasto. Chcielibyśmy, aby nowo wybudowana sieć dróg ekspresowych i autostrad odpowiadała na najpilniejsze potrzeby inwestycyjne i wyznaczone cele strategiczne kraju. Z uwagi na ograniczenia finansowe nie ma jednak możliwości jednoczesnej realizacji wszystkich priorytetów ujętych w Programie w pełnym zakresie. Na tym etapie realizacji Programu Budowy Dróg Krajowych jest za wcześnie na określenie szczegółowego harmonogramu budowy tej inwestycji - dodaje.

Apel skierowany do Rządu RP niedawno w Lęborku podpisał marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

- Z dużym niepokojem przyjmujemy pojawiające się w ostatnim czasie w mediach wypowiedzi przedstawicieli Rządu RP, które znacząco oddalają perspektywę budowy drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim - piszą samorządowcy.

- Nie przemawia do nas, przedstawicieli pomorskich samorządów, organizacji pozarządowych i ośrodków akademickich, przedsiębiorców oraz mieszkańców województwa pomorskiego - argumentacja wskazująca drogę S6 jako mniej obciążoną w stosunku do innych dróg krajowych. Na niektórych swoich odcinkach DK 6 średni dobowy ruch roczny znacznie przekracza liczbę 20 tys. samochodów osiągając nawet 41 tys., a na obwodnicy Trójmiasta 70 tys. samochodów. Droga ekspresowa S6 należy do najważniejszych połączeń drogowych województwa pomorskiego oraz stanowi jedno z najważniejszych powiązań krajowego i europejskiego systemu transportowego - dodają.

W tej sprawie powstał też facebookowy profil "TAK dla S6 w województwie pomorskim". Każdy może za za jego pośrednictwem podpisać się pod apelem samorządowców, wyrażając swoje poparcie dla budowy drogi.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.