Somonino. 35-latka we wspomnieniach absolwentów i nie tylko

wtorek, 13 grudnia 2016 r., 15:41
fot. MD-Z

W ubiegłym tygodniu społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie świętowała jubileusz 35-lecia. Z tej okazji przygotowano piękny program artystyczny, który zachwycił przybyłych na obchody gości. W jego przygotowanie włączyli się też byli absolwenci szkoły. Prace nad spektaklem trwały ponad dwa miesiące. Dziś przedstawiamy kulisy prób oraz wspomnienia, jakie wynieśli ze szkoły jej byli uczniowie.

Spektakl przygotowany na 35-lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie wzbudził zachwyt wszystkich obecnych na obchodach gości. Efekt nie byłby tak niezwykły, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Prace nad nim koordynowali aktor Maciej Urban i Judyta Ducher, nauczycielka języka polskiego w ZSP.

- We wrześniu zacząłem w szkole prowadzić zajęcia teatralne. Chcieliśmy przygotować spektakl na podstawie sztuki Aleksandra Fredry "Gwałtu, co się dzieje!". Najpierw chcieliśmy zrobić sztukę w całości, ale potem ze względu na ograniczenia czasowe musieliśmy się ograniczyć do kilku scen. Gdy się okazało, że w grudniu szkoła będzie obchodzić jubileusz postanowiliśmy wpleść te sceny w program artystyczny na obchody. Program uzupełniliśmy również o blok prezentujący umiejętności uczniów, które mogą nabyć w tej szkole. Nad całością pracowaliśmy wspólnie z panią Judytą Ducher, nauczycielką języka polskiego. Jestem jej bardzo wdzięczny za wsparcie i pomoc - mówił aktor Maciej Urban.

Zwieńczeniem występu była piosnka "Szkolny blues", którą wspólnie wykonali byli i obecni uczniowie szkoły.

- Piosenka spina cały spektakl. Narodziła się z pomysłu pani dyrektor, która w jednej z naszych rozmów powiedziała, że młodzież nie wie dziś co znaczy czuć bluesa. Gdy pada takie hasło, wszystkim wydaje się, że odnosi się tylko do muzyki. Dawniej natomiast odzwierciedlało sposób życia, odnosiło się do wrażliwości na pewne zjawiska, umiejętności odnajdywania się w różnych sytuacjach. O danej osobie mówiono "Czuje bluesa", czyli jest pozytywna, fajna. Dziś to zaginęło. Postanowiliśmy zrobić bluesa, który połączy pokolenia, czyli obecnych uczniów i absolwentów i tak stworzyliśmy bluesową piosenkę - dodaje Maciej Urban.

Absolwenci, którzy wzięli udział w spektaklu bardzo się zaangażowali w pracę nad nim. Mimo ogromu codziennych obowiązków, znajdowali czas na próby i przygotowania.

- Zawsze uczestniczyłam aktywnie we wszystkich imprezach, które działy się w szkole, byłam też w szkolnym chórze. Dużo czasu spędzałam na szkolnej świetlicy, tam kwitło szkolne życie kulturalne. Gdy dostałam propozycję od jednej z koleżanek, żeby tu zaśpiewać nawet się nie zastanawiałam. Tak działa duch naszej szkoły - mówi Dorota Goldstrom-Matuszak

O tym, jak bardzo ze swoją dawną szkołą związani są absolwenci, świadczą ich ciepłe słowa o niej.

- Lata szkolne były dla mnie wspaniałym doświadczeniem. To nie była standardowa szkoła średnia, odbywaliśmy praktyki, sami organizowaliśmy różne wyjazdy. Nad przygotowaniem wycieczki, którą corocznie organizowaliśmy w okolicach maja, pracowaliśmy cały rok szkolny. To uczyło nas kreatywności i otwartości na świat. Praktyki zawodowe uczyły nas życia. Dzięki temu, że szkoła była tak mała, bardzo zintegrowaliśmy się z innymi klasami, panowała tu domowa atmosfera. Do dziś utrzymuję kontakty ze znajomymi z klasy. Od matury minęło już 19 lat, a przyjaźnie nadal wyglądają tak, jakbyśmy siedzieli wspólnie w szkolnej ławie - dodaje Dorota.

- Szkoła była dla mnie jak drugi dom. Wspomnienia są wspaniałe, spędziłam tu pięć lat. Jestem dumna i szczęśliwa, że mogłam się tu uczyć, dużo stąd wyniosłam. Moje najmilsze wspomnienia związane z somonińską szkołą dotyczą wspólnych wyjazdów i poranków kaszubskich. Na porankach śpiewaliśmy tematyczne piosenki, recytowaliśmy wiersze, to była nasza wspólna tradycja. Za czym tęsknię najbardziej? Za kolegami i koleżankami z byłej klasy - opowiadała Marlena Kożyczkowska.

- Z chęcią bym się cofnęła do szkolnych lat. To były piękne, beztroskie czasy. Dziś szkoła jest dla mnie miłym wspomnieniem. Z przyjemnością wzięłam udział w występie - opowiada pani Małgorzata, kolejna z absolwentek.

- Najmilej wspominam mój pierwszy występ w szkole. Byłam w pierwszej klasie, wystąpiłam na akademii podczas szkolnej wigilii. Zaśpiewałam "Przekażcie sobie znak pokoju", wzruszyło się mnóstwo osób. Szkolne lata wspominam wspaniale. To był dobry start w dorosłe życie. W szkole w Somoninie zawsze panowała wspaniała atmosfera, dzięki temu czas ten utrwalił się w mojej pamięci wyjątkowo, to były cudowne lata - wspomina Natalia Bobrowska, która także ukończyła somonińską szkołę.

O podzielenie się wspomnieniami poprosiliśmy też dyrektor somonińskiej ZSP, Elżbietę Świętoń, która jest z nią związana od 30 lat.

- Najwięcej miłych wspomnień z tej szkoły wiąże się z pierwszymi rocznikami, które się tutaj kształciły, na samym początku istnienia szkoły. Szczególnie wspominam uczniów technikum obsługi ruchu turystycznego. Ci absolwenci, byli naprawdę kreatywni. Nie mieli takich warunków, jakie mamy dziś. Przygotowywali piękne programy artystyczne. Moja klasa, w piątym roku nauki założyła biuro turystyczne. Organizowała wycieczki, co roku jakiś ciekawy wyjazd - opowiadała dyrektor ZSP.

- Najbardziej dumna jestem ze swoich absolwentów. Z przyjemnością się z nimi współpracuje, bo wielu z nich ma przedsiębiorstwa, które wspierają naszą szkołę. Jestem również ogromnie wdzięczna absolwentom, którzy włączyli się w nasz program artystyczny. Cieszę się, że mimo upływu lat wciąż czują naszego bluesa - dodaje dyrektor.

Zdjęcia z występu można znaleźć TUTAJ.

Przypomnijmy, że z okazji jubileuszu przez ostatnie tygodnie publikowaliśmy cykl materiałów z archiwalnymi zdjęciami szkoły. Można się z nim zapoznać TUTAJ.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.