Młodzież z ZSP z Somonina uzyskała kwalifikacje strażaków OSP

wtorek, 20 grudnia 2016 r., 13:43
fot. NB

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie w czwartek zmierzyli się z egzaminem, dzięki któremu uzyskali kwalifikacje strażaków ochotników. Musieli zmierzyć się z testem teoretycznym i praktycznym. Egzamin, był sprawdzianem wiedzy, którą zdobywali przez kilka miesięcy nauki.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie od kilku lat kształci młodzież w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Początkowo realizowano tę misję w klasach licealnych o profilu pożarniczym. Obecnie uczniowie zainteresowani tematyką bezpieczeństwa mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych. W ich trakcie realizują kursy, które umożliwiają im uzyskanie kwalifikacji strażaka-ochotnika.

Do egzaminu podsumowującego kurs podstawowy strażaka-ochotnika przystąpiło osiem osób.

- To grupa młodzieży kształcąca się w ZSP w Somoninie, jednocześnie należąca do tamtejszej OSP. Młodzież uczestniczyła w zajęciach fakultatywnych z ochrony przeciwpożarowej, które połączono z kursem, dzięki któremu uczniowie mogą uzyskać kwalifikacje strażaka ochotnika. Od początku tego roku szkolnego młodzież brała udział w zajęciach praktycznych, korzystali też z platformy e-learningowej i dokształcali się sami. Takie zajęcia w dużej mierze przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa, a sama grupa jest bardzo zdyscyplinowana i chętna do nauki - mówił Fryderyk Mach, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

Młodzież zmierzyła się z testem wiedzy teoretycznej oraz egzaminem praktycznym z zadań ratowniczo-gaśniczych. Wszyscy pozytywnie zakończyli sprawdzian i uzyskali kwalifikacje strażaków - ochotników.

- Zdecydowałam się na kurs, gdyż to już nasza tradycja rodzinna. Mamy tradycje strażackie. Do tego, by pomagać innym zainspirował mnie mój brat. Kurs pozwolił zdobyć wiedzę i umiejętności do tego, jak pomóc innym, gdy będą tego potrzebowali. Za niewiele ponad cztery miesiące będę zdawać maturę. Być może złożę papiery do szkoły strażackiej w Poznaniu. Przede mną kolejne kursy, bardzo cieszę się z tego, że będę zdobywać kolejne umiejętności, by służyć pomocą innym - mówiła Magdalena Wicka z Załęża, uczennica ZSP w Somoninie, uczestniczka kursu.

Egzamin przebiegał pod czujnym okiem komisji, której przewodniczył Edmund Kwidziński, komendant KP PSP w Kartuzach. Jej członkiem był też Fryderyk Mach. Młodzież egzaminowali - Marek Kwidziński, Marek Krefta, Adam Skrzypkowski.

MD-Z, NB

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.