Rozstrzygnięcie konkursu "Rola Kartuz w kształtowaniu tożsamości Kaszub" - uczniowie nagrodzeni

wtorek, 20 grudnia 2016 r., 19:48
fot. MSz

We wtorek w Urzędzie Miejskim w Kartuzach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów, polegającego na napisaniu pracy dotyczącej roli miasta w kształtowaniu tożsamości Kaszub. Autorką najlepszej pracy okazała się Paulina Abramowska z ZSP w Somoninie.

Pomysł na organizację konkursu zrodził się w Towarzystwie Miłośników Kartuz. Był on skierowany do uczniów z terenu powiatu kartuskiego, którzy mieli napisać o tym, jaka była rola Kartuz w kształtowaniu tożsamości Kaszub.

- Ten konkurs świadczy o tym, że młodzi Kaszubi kochają swój język, zabytki obyczaje, historię i wszystko to, co czyni nas tym, kim jesteśmy. Kartuzy to ludzie i to ludzie tworzą tę kulturę i to oni są przebojowi w tym co robią. Tej przebojowości nam nigdy jako Kaszubom nie brakowało. To, że jesteśmy stolicą Kaszub nie wynika z tego, że ktoś to napisał, a z przekonania. Nam nie nadano aktu nominacji świadczącego o tym, że Kartuzy są stolicą, to my sami zadecydowaliśmy. To było możliwe dzięki urokowi tego miasta i ludziom, którzy pisali i używali tego sformułowania - mówi Tadeusz Moryń, prezes Towarzystwa Miłośników Kartuz.

Co podkreślała Danuta Rek, przygotowania do konkursu i prace z nim związane trwały cały rok.

- To szmat czasu, ale chociażby sama nazwa projektu zobowiązuje. Chodziło nam właśnie o tożsamość. Kartuzy to centrum Kaszubszczyzny, chcieliśmy wykazać jak doniosłą rolę nasze miasto pełniło w historii. Mieszka tutaj mnóstwo osób, które mówią po kaszubsku. Tutaj tworzyły się pierwsze organizacje kaszubskie, tutaj odbywały się spotkania młodokaszubów, tu powstała Gazeta Kartuska i dodatek Kaszebe. Po wojnie ruch Kaszubów odradzał się, pomimo wielu niesprzyjających okoliczności - mówi Danuta Rek.

Łącznie udział w konkursie wzięło 41 osób z 15 szkół (z Kartuz, Somonina, Sierakowic, Żukowa, Szymbarku), które zgłosiło łącznie 21 prac. Prace konkursowe zostały ocenione przez komisję, której przewodniczył Witold Wojewódka. Pozostali jej członkowie to Maria Mejer-Kobiela, Grażyna Żakowska, Edyta Januszewska, Barbara Pisarek, Ryszard Leszkowski, Aleksandra Maciborska-Pytka oraz Danuta Rek. Najlepsze z nich znajdą się w wydawnictwie "Rola Kartuz w kształtowaniu tożsamości Kaszub". Z kolei wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali odznaki "Młodego Przyjaciela Towarzystwa Miłośników Kartuz".

Wyniki konkursu:
I miejsce - Paulina Abramowska z ZSP w Somoninie pod opieką Judyty Ducher
II miejsce - Joanna Bystron i Natalia Kolka z I LO w Kartuzach pod opieką Ryszarda Leszkowskiego
III miejsce - Aleksandra Philipp z II LO w Kartuzach pod opieką Romany Manuszewskiej

Wyróżnienia:
- LO w ZSP w Sierakowicach - Agata Stanisławska pod opieką Łukasza Rejtera
- ZKiW w Szymbarku - Barbara Lindstedt, Agnieszka Miąskowska, Dominika Sikorska pod opieką Sylwii Klasy
- Daria Ziemińska z I LO w Kartuzach
- Damian Muszyński, Gimnazjum nr 2 w Kartuzach pod opieką Romany Manuszewskiej
- Adam Czaja z ZSP w Sierakowicach
- Magdalena Cichosz z Technikum Ekonomicznego w Sierakowicach
- Agata Labuda z Technikum Ekonomicznego w Sierakowicach
- Joanna Wicka i Oliwia Pleszewska z I LO w Kartuzach pod opieką Grażyny Żakowskiej

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.