Sprawa koni z Niestępowa - jest opinia kolejnego biegłego

środa, 11 stycznia 2017 r., 10:20
fot. archiwum

Prokuratora Rejonowa w Kartuzach nadal prowadzi śledztwo w sprawie koni ze stadniny w Niestępowie. Uzyskano opinię kolejnego specjalisty - tym razem biegłego z zakresu elektroinstalacji. Wynika z niej, że konie mogły paść z powodu porażenia na skutek wadliwej instalacji elektrycznej. Jest to jednak jedna z wersji wydarzeń, nadal nie wyklucza się udziału osób trzecich.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w czerwcu ubiegłego roku. Wczesnym rankiem 24 czerwca pracownik stadniny znalazł w boksach sześć padłych koni. Dzień wcześniej nic im nie dolegało. Zwierzęta były championami i medalistami wielu zawodów.

Sprawą zajęła się prokuratura rejonowa w Kartuzach. Zlecono sekcję. Zgodnie z opinią biegłego, konie padły z przyczyn nienaturalnych. Sekcja wykazała, że przyczyną śmierci zwierząt była niewydolność układu krążeniowo - oddechowego, która mogła być spowodowana albo zatruciem albo wstrząsem elektrycznym. Pierwszą z wersji wykluczono po uzyskaniu opinii z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. Wynika z niej, że przyczyna śmierci koni była inna niż narażenie na substancje chemiczne.

Śledczy powołali kolejnych biegłych. Do prokuratury wpłynęła opinia specjalisty z zakresu instalacji elektrycznych.

- Uzyskaliśmy opinię biegłego z zakresu elektroinstalacji. Wynika z niej, że przyczyną śmierci koni mogło być porażenie prądem na skutek wadliwie działającej instalacji elektrycznej. Jest to jednak jedna z wersji zdarzenia. W dalszym ciągu prowadzimy czynności, w celu ustalenia czy do śmierci zwierząt przyczyniły się osoby trzecie. Tego w dalszym ciągu nie wykluczamy - informuje prokurator Marcin Szreder.

Jak wyjaśnia prokurator, metalowe elementy boksów były bezpośrednio połączone z metalowym sufitem. W ten sposób mogło dojść do przeniesienia się niebezpiecznego napięcia z niesprawnej instalacji elektrycznej.

- To jedna z prawdopodobnych wersji zdarzenia, nadal nie wykluczamy innych. Śledztwo trwa - podkreśla Marcin Szreder.

Do sprawy wrócimy.

MD-Z


Nie ma jeszcze żadnych opinii do tego artykułu. Masz szansę skomentować go jako pierwszy.