"Żywioły" - niezwykłe filmy o magii tworzenia i talencie kaszubskich artystów. Premiera już w sobotę!

czwartek, 12 stycznia 2017 r., 18:01
Sulisława Borowska Sulisława Borowska fot. nadesłane/Piotr Zatoń

Pięć historii o pasji, talencie i sile tworzenia. "Żywioły" to cykl krótkometrażowych filmów dokumentalnych opowiadających o artystach z Kaszub. To nowe dzieło Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia z fundacji "Aby chciało się chcieć". Premierowy pokaz zobaczyć można będzie już w sobotę, 14 stycznia w Kamienicy Szlacheckiej.

Nowe dzieło twórców "Ze śmiercią na Ty" i "Na psa urok" to cykl pięciu krótkometrażowych filmów dokumentalnych o mieszkańcach Kaszub, dla których pasja jest siłą napędową do życia. Reżyserią i scenariuszem zajęła się Ewelina Karczewska, zdjęcia i montaż to dzieło Piotra Zatonia.

- Realizując poprzednie filmy spotkaliśmy ludzi, którzy nas oczarowali swoją pasją i życiową energią. I ich uczyniliśmy bohaterami filmów. Kolejnych - Wojciecha Benedę i Czesława Birra poznałam, jeszcze w czasach, gdy pracowałam jako dziennikarz. Już wówczas zachwyciły mnie ich historie, do dziś pamiętam te spotkania. Poprzez "Żywioły" chcieliśmy pokazać mikroświaty naszych bohaterów w świecie na zewnątrz - informuje Ewelina Karczewska, reżyser filmu.

Jak podkreśla, mikroświaty bohaterów dokumentu są niesamowite - przepełnione radością tworzenia, dystansem do siebie i świata.

- To przestrzenie wypełnione siłą i pogoda ducha, ale też refleksyjnością i zatrzymaniem się w czasie. Żywioły twórcze dostrzegamy wśród wielu osób w naszym otoczeniu. Tak naprawdę, nie wiemy, jaką moc kryje w sobie mijany na ulicy człowiek, często oceniamy innych szybko, powierzchownie i surowo, a przecież można spojrzeć na drugą osobę, jak na kogoś kto kryje w sobie magię. To chcieliśmy pokazać w naszym filmie. Wybór bohaterów wbrew pozorom nie był łatwy, bo nie brakuje niezwykłych ludzi w naszym regionie, dlatego też chcielibyśmy z Piotrem kontynuować ten cykl i przedstawić w nim kolejne osoby, których siłą napędową do życia jest radość i pasja - opowiada twórczyni filmu.

Na cykl składa się pięć krótkich filmów dokumentalnych. Każdy opowiada o innym bohaterze. Każdy odpowiada jednemu z pięciu żywiołów z koncepcji Arystotelesa.

- Poszczególnym bohaterom przypisaliśmy dane żywioły, jednak wszystko zależy od interpretacji odbiorcy, bo w poszczególnych opowieściach można dostrzec, że te żywioły się ze sobą mieszają, tak jak to bywa w życiu. Filmy mają też pokazać piękno naszych kaszubskich krajobrazów i tego, że żywioły tkwią zarówno w człowieku, jak i w przyrodzie - dodaje członkini Fundacji "Aby chciało się chcieć".

Wodę reprezentuje Czesław Birr, utalentowany rzeźbiarz, który jak opowiadają twórcy, mimo swojej niepełnosprawności potrafi góry przenosić. Zbudował motor, na którym zwiedza świat, gra na akordeonie uczy się gry na saksofonie. Wojciech Beneda to eter. Jest kompozytorem i malarzem. Niezwykły sposób postrzegania świata i przyrody we piękny sposób odzwierciedla w swoich pracach. Członkinie stowarzyszenia Kaszubianki to ziemia, kobiety z poczuciem humoru i pomysłowością - gotują, śpiewają, tańczą, zarażają pozytywną energią. Ogień to z kolei Sulisława Borowska, która ze szkła stworzyć potrafi prawdziwe cuda m.in. bajkowe świeczniki, w których tlący się płomień wygląda zjawiskowo. Powietrze to Paweł Nowak - wirtuoz akordeonu.

- Paweł jest już znaną postacią zarówno na Kaszubach, jak i w artystycznym, muzycznym świecie. Chcieliśmy pokazać go jako człowieka, który kontynuuje ważną dla naszego regionu tradycję - grę na akordeonie, ale też troszkę od trochę mniej znanej, prywatnej strony - opowiada Ewelina.

Zdjęcia do filmu rozpoczęto wiosną 2016 roku, przedpremierowy pokaz odbył się w grudniu w Sulęczynie.

- Praca nad filmem to była dla nas przygodą i lekcją. Jesteśmy ogromnie wdzięczni naszym bohaterom za to, że poświęcili nam swój czas i pokazali, jak wygląda ich życie i codzienność. Podczas pracy nad filmem odbywaliśmy wspaniałą podróż między mikroświatami poszczególnych bohaterów, było to wspaniałe doświadczenie - dodają twórcy filmu.

Premiera cyklu "Żywioły" z występami i udziałem bohaterów odbędzie się w sobotę, 14 stycznia o godz. 17 w szkole w Kamienicy Szlacheckiej. Wstęp wolny.

Cykl powstał dzięki wsparciu finansowemu samorządów gminy Sulęczyno i powiatu kartuskiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.