Maks Onasz - kolejny talent motocrossu na Kaszubach

piątek, 20 stycznia 2017 r., 12:51
fot. nadesłane/Marek Onasz

Maks Onasz to dziewięcioletni mieszkaniec Czapli, w gminie Żukowo i kolejny na Kaszubach, dobrze zapowiadający się talent motocrossu. Chłopiec trenuje od dwóch lat. W tym roku wybiera się m.in. na Mistrzostwa Świata do Francji.

Maks mieszka z rodzicami w Czaplach, jest uczniem trzeciej klasy szkoły podstawowej w Leźnie. W lipcu skończy dziesięć lat. Jego przygoda z motocrossem zaczęła się wiosną, 2015 r. od spotkania z Dawidem Zarembą z Pępowa, jednym z najmłodszych zawodników motocrossowych na Pomorzu. Maks odwiedził chłopca wraz ze swoim tatą. Gdy zobaczył jak Dawid jeździ na swoim motocrossie, od razu zapytał o możliwość przejażdżki. Spodobało mu się. Tak się złożyło, że ojciec Dawida akurat sprzedawał stary motocykl chłopca - HM 50 CRX.

- Maks pierwszy motocykl kupił za własne pieniądze. To oszczędności, które odłożył z prezentów urodzinowych. Nowe hobby bardzo mu się spodobało i dawało dużo frajdy, więc zapisaliśmy go do profesjonalnej szkółki, by uczył się pod okiem fachowców. Sami z żoną nie mieliśmy wcześniej większej styczności z motocyklami, ja w czasach szkolnych przez chwilę jeździłem na ogarze 205, żona na motorynce, ale na tym koniec. Mieliśmy trochę obaw początkowo, ale szybko się rozwiały, gdy przekonaliśmy się, czym dokładnie jest motocross - podkreśla Marek Onasz, ojciec chłopca.

Maks rozpoczął treningi w szkółce Cobra Motocross Academy. Jego trenerem został wielokrotny Mistrz Polski Piotr Król. Po miesiącu pierwszy jednoślad trzeba było wymienić na bardziej profesjonalny model. Rodzice chłopca kupili mu Cobrę CX 50. Pierwszy rok spędził na intensywnych treningach.

- Maks kilka razy w tygodniu ćwiczył na motocyklu, uczestniczył też w treningach ogólnorozwojowych na sali gimnastycznej i na trampolinach w Jump City. Motocross to bardzo wymagająca dyscyplina. To bardzo techniczny sport, wymaga precyzji i pokory. Talent, chęci i aspiracje to zaledwie kilka procent tego, co trzeba włożyć w wyniki. Maks naprawdę sporo pracy wkłada w swoje hobby, jednak sprawia mu to też mnóstwo frajdy, a to jest najważniejsze. Godząc się na nowe hobby syna nie miałem pojęcia, ile wymaga ono czasu, pracy i poświęcenia - opowiada ojciec chłopca, Marek Onasz.

- Dziś Maks już jest po drugim sezonie i o ile, pierwszy to były same treningi, w drugim miał już okazję zaprezentować się na zawodach. Uzyskał też licencję B - dodaje.

Maks na swoim koncie ma już zdobycie trzeciego miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach Lubelszczyzny w klasie MINI, zajęcie piętnastego miejsca na MX Master Kids w Verdun we Francji, to nieoficjalne Mistrzostwa Świata dla dzieci i trzykrotny udział w MŚ w Freestyle " NIGHT OF THE JUMPS" kids race. Uczestniczył też w zawodach w Oldebroek w Holandii w klasie NK 50cc, które ukończył na 10 miejscu.

Niedawno Maks otrzymał swój trzeci motocykl, tym razem bardziej zaawansowaną - Cobrę CX 65. W 2017 czeka chłopca sporo wyzwań - zmiana klasy na MX 65 i zdobycie licencji A, która umożliwi mu m.in. startowanie w Mistrzostwach Polski i zawodach międzynarodowych. W nowym sezonie chłopiec wystartuje w zawodach Strefy Północnej, a także na Mistrzostwach Świata Master Kids w Verdun we Francji.

Marek Onasz wraz z innymi pasjonatami motocrossu założył w czerwcu ubiegłego roku Klub Sportowy "KMX KASZUBY". Zarejestrowano go w Czaplach. To pierwszy tego typu klub na Kaszubach. Jego prezesem jest trener Piotr Król, zastępcą Aleksandra Wiejak wieloletnia działaczka w PZM, skarbnikiem ojciec Maksa. W klubie trenuje około dziesięciu osób, w tym Maks i Dawid, reprezentanci powiatu kartuskiego.

- Założyliśmy klub, bo na terenie powiatu kartuskiego samorządy bardzo wspierają takie przedsięwzięcia. Na tym terenie nigdy nie było klubu motocrossowego. Nam zależy na tym, by dzieci, które trenują w naszym klubie miały jak najlepsze możliwości rozwoju i mogły osiągać coraz lepsze wyniki - podkreśla tata Maksa.

Jak dodaje, zawodników KMX Kaszuby w tym roku na pewno zobaczyć będzie można podczas dużych imprez plenerowych na terenie powiatu.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.