Dzień Jedności Kaszubów w Chmielnie - tłumy przybyły na wielkie święto regionu

niedziela, 19 marca 2017 r., 17:38
fot. MD-Z

Kaszubi z najróżniejszych zakątków Pomorza przybyli w niedzielę do Chmielna, by wspólnie świętować Dzień Jedności. To wydarzenie upamiętniać ma pierwszą wzmiankę o Kaszubach zapisaną w bulli papieża Grzegorza IX. Obchody zainaugurowano wspólną mszą św. po niej barwny korowód przemaszerował do Zespołu Szkół.

Dzień Jedności Kaszubów to jedno z najważniejszych wydarzeń dla mieszkańców tego regionu. Jest obchodzony na pamiątkę pojawienia się pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku. Księcia Szczecińskiego określono tam mianem "księcia Kaszub". Co roku gospodarzem imprezy jest inna miejscowość. Tegoroczną edycję zorganizowano w Chmielnie. Tradycyjnie świętowaniu Dnia Jedności Kaszubów towarzyszyło wspólne bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. W tym roku niewiele zabrakło, by ustanowić nowy wynik. Galerię zdjęć akordeonistów znaleźć można TUTAJ.

Obchody rozpoczęto mszą św. z kaszubską liturgią słowa w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Po niej barwny korowód z zespołem Chmielanie, orkiestrą dętą z OSP Kartuzy i pocztami sztandarowymi na czele przemaszerował ulicami Chmielna. W kolorowym tłumie dostrzec można było reprezentacje wszystkich zakątków Kaszub. Przybyły m.in. z Kartuz, Kościerzyny, Władysławowa, Kolbud, Konarzyn, Kalisza, Wiela, Lęborka, Szemudu, Pucka, Bytowa, a nawet ze Stargardu Szczecińskiego. Na obchody przybyli również przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści. Pojawiła się też reprezentacja z Podhala. Wyjątkowym gościem obchodów był Witalis Witkowski, który przybył na obchody DJK aż z Kiszyniowa w Mołdawii.

- Dzień Jedności Kaszubów to wydarzenie dla naszej społeczności, które nawiązuje do historii sięgającej aż XIII wieku, kiedy papież Grzegorz IX napisał bullę, w której pojawia się nazwa Kaszuby. Na pamiątkę tego dnia świętujemy od 2004 roku. Spotykamy się, by pokazać naszą jedność. Na sztandarze Zrzeszenia, ale również na pomniku Świętopełka widnieje napis: "Zrzeszonych nas nic nie złamie", co oznacza, że nasza siła tkwi we wspólnocie i jedności. Jeżeli mówimy o jedności, to zawsze myślę o jedności w różnorodności. Różnorodność stanowi nasze bogactwo, pochodzimy z różnych zakątków Kaszub, ale łączy nas nasze dziedzictwo, sprawy naszej kultury i wiary. Wiemy, że silne regiony to silna Polska, a jeśli silna Polska to silna Unia Europejska, której jesteśmy bardzo ważnym członkiem. W Zrzeszeniu najważniejsi są ludzie. Spotykamy się w Chmielnie po to, by pogłębiać i budować relacje między nami. Spotykamy się po to, by budować naszą wspólnotę i jedność - podkreślał prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Głos zabrali także gospodarze wójt Chmielna - Jerzy Grzegorzewski i starosta powiatu kartuskiego Janina Kwiecień.

- Chciałbym, by główną ideą tego spotkania pozostała kaszubska jednota, żeby dotarła do każdego domostwa i każdej zagrody na Pomorzu - mówił włodarz Chmielna.

Janina Kwiecień zaprosiła zebranych do składania podpisów pod petycją w sprawie drogi ekspresowej S6.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Jarosław Sellin, wiceminister kultury oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

- Na Kaszubach mamy dużo imprez na stałe wpisane w nasz doroczny kalendarz, ale ten dzień dzisiejszy jest dedykowany jedności. Jedność dziś to bardzo trudne zadanie, wiemy jak my Polacy i my Kaszubi jesteśmy podzieleni, również politycznie. Głosujemy, sympatyzujemy z różnymi formacjami politycznymi, jest to zupełnie naturalne, jednak w naszej społeczności kaszubskiej, w celu budowania dobrego życia na Kaszubach powinniśmy być zjednoczeni. I temu dedykujemy ten dzisiejszy dzień - podkreślał Jarosław Sellin, który poinformował również, że został powołany na pełnomocnika rządu polskiego ds. obchodów stulecia niepodległości, które świętować będziemy w 2021 roku.

Podczas Dnia Jedności Kaszubów w Chmielnie przygotowano całe mnóstwo atrakcji - uczestnicy obchodów podziwiać mogli m.in. wystawę instrumentów ludowych z kolekcji Tadeusza Makowskiego, ekspozycję akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka. Obchodom towarzyszył też maraton czytania bajek po kaszubsku, projekcje filmów "Na psa urok" i "Ze śmiercią na Ty", a także mistrzostwa gry w Baśkę, występy artystyczne i prezentacje twórców ludowych.

- Wiele razy brałam udział w obchodach Dnia Jedności. Sporo osób chodzi, podziwia. Przygotowałam na dziś hafty kaszubskie oraz prace na szydełku - anioły, dekoracje wielkanocne i obrusy. Dzień Jedności to wspaniałe święto, można się spotkać porozmawiać i podtrzymać kaszubskie tradycje. Dla twórców ludowych to okazja, by zaprezentować swój dorobek, dlatego uważam, że powinno być więcej miejsc na stoiska, gdyż chętnych do udziału w obchodach było bardzo wielu - mówi Stefania Socha, artystka ludowa z Chmielna.

Na obchody Dnia Jedności przybyli też twórcy z takich zakątków Kaszub jak Bory Tucholskie.

- Przyjechałam z Tucholi, co roku biorę udział w obchodach. Jestem członkiem klubu Złotnica i corocznie zapraszają nas na to wydarzenie. Zajmuję się haftem kaszubskim tworzę w kolorach tradycyjnych oraz w barwach bursztynu, bo te kolory są charakterystyczne dla naszego regionu. Moje stoisko odwiedza sporo osób, pytają o to, jak przygotowuję poszczególne prace, chwalą. Cieszę się, że mogę brać udział w tym wydarzeniu - podkreśla Krystyna Batke.

Wspólne świętowanie, w radosnej atmosferze, trwało do późnego popołudnia.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.