Kościerska chirurgia zyskała nową salę operacyjną

wtorek, 20 czerwca 2017 r., 08:42
fot. nadesłane/Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie zyskał nową salę zabiegowo-operacyjną. Powstała ona na Oddziale Chirurgii z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej. Przed tygodniem na nowej sali przeprowadzono pierwszą operację.

Pododdział Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie powstał w listopadzie 2016 roku. Po blisko rocznym remoncie placówka zyskała sale z węzłami sanitarnymi, dwa gabinety lekarskie, sekretariat obsługujący Oddział Chirurgiczny i Pododdział Chirurgii Onkologicznej, pokój socjalny dla pielęgniarek oraz sale operacyjno-zabiegową. Po kolejnej modernizacji, oddział wzbogacił się o kolejną salę zabiegowo-operacyjno. Przed tygodniem przeprowadzono na niej pierwszą operację.

- Sala, na której możemy wykonywać zabiegi operacyjne znajduje się na oddziale, tuż obok sal chorych. To duży komfort dla pacjenta i personelu medycznego. Będziemy tu wykonywać tzw. czyste zabiegi chirurgiczne, oraz takie, które nie wymagają rozbudowanego zaplecza, np. Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej czy Banku Krwi. Planujemy przeprowadzać operacje z zakresu chirurgii piersi, operacje przepuklin, żylaków kończyn dolnych, będziemy zakładać porty naczyniowe pacjentom zakwalifikowanym do chemioterapii. - mówi dr hab. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący oddziałem.

- Nowa sala utworzona na naszym piętrze skróci kolejkę oczekujących pacjentów i odciąży blok operacyjny, gdzie wykonujemy bardziej skomplikowane operacje. Możemy wykonać więcej operacji w bardzo dobrych warunkach - dodaje dr Roman Marczewski, zastępca lekarza kierującego.

Dodajmy, że oddział wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii gastroenterologicznej (żołądek, trzustka, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, jelito grube i odbytnica) oraz z zakresu chirurgii endokrynologicznej (tarczyca, przytarczyce). Wykonywane są również zabiegi z zakresu chirurgii otyłości patologicznej (mankietowa resekcja żołądka). Od momentu otwarcia Pododdziału Chirurgii Onkologicznej wykonywane jest pełne spektrum zabiegów w obrębie gruczołu piersiowego, zabiegi oszczędzające pierś i pachę, rekonstrukcje jednoczasowe i odroczone, płaty uszypułowane (zabiegi z wykorzystaniem tkanek własnych pacjentki do rekonstrukcji piersi), symetryzację drugiej piersi (zabieg plastyczny upodabniający pierś zdrową do piersi zrekonstruowanej).

oprac. AL
Anita Dahm-Sobczyńska/Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.