Imprezy sportowe, zawody strażackie i zjazd Sybiraków - sprawdź, co będzie się działo w weekend

czwartek, 14 września 2017 r., 21:02
fot. MD-Z

Światowy Zjazd Sybiraków, gminne igrzyska sportowe, powiatowe zawody sportowo-pożarnicze, biegi o Złotą Górę i Arasmusa - to wydarzenia, które zdominują nadchodzący weekend w powiecie kartuskim. Miłośnicy sportu na pewno nie będą się nudzić, warto jednak w niedzielę odwiedzić Centrum Edukacji i Promocji Regionu, gdzie zjadą się Sybiracy - będzie to okazja do spotkania z żywą historią.

Sobota

Bieg o Złotą Górę
W sobotę godz. 11 wystartuje z Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze wystartują uczestnicy czwartej edycji Biegu o Złotą Górę. Zawodnicy pokonają dystans o długości około 9,6 kilometra. Malownicza trasa biegu będzie wiodła wokół jeziora Brodno Wielkie. Imprezie towarzyszyć będzie akcja zbiórki nakrętek dla Milenki Plichty. Podczas imprezy czynna będzie bezpłatna wypożyczalnia sprzętu wodnego. W związku z biegiem przewidziane są utrudnienia w ruchu w godz. 11.00-12.10 na trasie: Brodnica Dolna - Złota Góra - Ręboszewo.

Ultramaraton Kaszubska Poniewierka
Ultramaraton Kaszubska Poniewierka to bieg przełajowy o charakterze górskim. Uczestnicy mają do wyboru trzy trasy - na 30, 100 i 130 kilometrów. Bieg rozpoczyna się u podnóża Łysej Góry w Sopocie. W tym miejscu wystartuje do stukilometrowej, przełajowej trasy. Po drodze na uczestników czekają Checkpointy z płynami i jedzeniem. Na trasie towarzyszy biegaczom odpowiednia asysta. Meta zawodów to teren ośrodka Wieżyca - Koszałkowo nad jeziorem Ostrzyckim.
Dodatkowa 30-kilometrowa trasa to pętla Koszałkowo - Koszałkowo w równie wymagającym terenie.

Niedziela

Gminne Igrzyska Sportowe
W niedzielę o godz. 10 na stadionie w Żukowie podziwiać będzie można zmagania reprezentacji sołectw i zespołów osiedlowych. W programie igrzysk przewidziano w takich dyscyplinach jak: siatkówka plażowa, przeciąganie liny, biegi, skok w dal, rzut do tarczy, slalom rowerowy, slalom sprawnościowy, sztafeta smerfa. Rozgrywki rozpoczną się już o godz. 9, natomiast oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 10. Impreza początkowo miała odbyć się 27 sierpnia, jej termin jednak przesunięto ze względu na niesprzyjające wówczas warunki atmosferyczne.

Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze
W niedzielę o godz. 14 na stadionie gminnym w Chmielnie odbędą się powiatowe zawody sportowo-pożarnicze. Najlepsze w poszczególnych gminach jednostki OSP rywalizować będą w takich konkurencjach jak musztra, sztafeta czy ćwiczenia alarmowo-bojowe.

Światowy Zjazd Sybiraków w Szymbarku
W niedzielę, 17 września, zgodnie z coroczną tradycją do Szymbarku zjadą ofiary "Golgoty Wschodu", ich rodziny i bliscy. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu już po raz czternasty odbędzie się Światowy Zjazd Sybiraków. Uroczystości w Szymbarku poprzedzi wizyta na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. W CEPR uczestnicy obchodów pojawią się o godz. 13. Tam tradycyjnie odprawiona zostanie msza św. wraz z Apelem Poległych. W kolejnej części spotkania wystąpią przedstawiciele Sybiraków i władz samorządowych, tradycyjnie wręczone zostaną odznaczenia Sybiraków oraz nagrody "Bursztynowe drzewo". Zjazd uświetni koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Cappelli Gedanensis oraz spotkanie z autorką książki "Przypomnij mi zapach chleba" Ewą Kubasiewicz - Houée oraz z żyjącymi jej bohaterami.

Bieg Arasmusa
W niedzielę w Kiełpinie już po raz drugi odbędzie się Bieg Arasmusa. Jak podkreślają organizatorzy, to wyjątkowy bieg dla wszystkich biegaczy, którzy cenią sobie wszystkie najwyższe standardy jakie powinna spełniać impreza wysokich lotów. Nie zabraknie więc dobrej oprawy, sprawnej obsługi, znakomitych nagród i klasowych wyników. W tym roku przygotowano w nim miejsca aż dla 700 biegaczy. Uczestnicy biegu głównego wystartują o godz. 16, trzy minuty później natomiast - osoby, które wezmą udział w marszu Nordic Walking. Imprezie będą również towarzyszyć biegi dla dzieci i młodzieży.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.