"Podróż po Europie bez biletu i plecaka" - Światowy Dzień Turystyki w ZSP w Somoninie

środa, 27 września 2017 r., 16:08
fot. MD-Z

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie w środowy poranek zorganizowano obchody Światowego Dnia Turystyki. Wydarzeniu towarzyszyły m.in. pokaz kulinarny, ratownictwa medycznego, a także prezentacje na temat państw, w których uczniowie ZSP odbywają praktyki.

Somoniński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych po raz kolejny świętował Światowy Dzień Turystyki.

- Światowy Dzień Turystyki to dla naszej szkoły niezwykle istotne wydarzenie. Od wielu lat realizujemy liczne projekty, a nasi uczniowie uczą się i zdobywają doświadczenie na praktykach w różnych krajach Europy. W ubiegłym roku uzyskaliśmy akredytację "Szkoły Międzynarodowej". Dzięki temu możemy realizować projekty dla uczniów i nauczycieli w oparciu o wymianę międzynarodową. W tym roku zajęliśmy pierwsze miejsce w kraju wśród ośmiuset instytucji starających się o wyjazdy na praktyki zagraniczne i trzydziestu uczniów naszej szkoły w przyszłym roku odbędzie staże w takich krajach jak: Turcja, Malta, Hiszpania, Portugalia, Niemcy i Belgia. Liczba partnerów, z którymi współpracujemy z roku na rok wzrasta - podkreślała Elżbieta Świętoń, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie.

Młodzież z poszczególnych klas przygotowała stoiska z prezentacjami państw, z którymi współpracuje ZSP - Niemcami, Hiszpanią, Belgią, Maltą, Turcją i Portugalią. Na stoiskach można było zaznajomić się z tym, z czego słynie dany kraj, a także spróbować specjałów jego kuchni.

W trakcie spotkania uczniowie, którzy w ubiegłym roku szkolnym odbywali praktyki zagraniczne, podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Kazimierz Żołnowski mistrz sztuki kulinarnej przygotował dla zebranych pokaz kuchni włoskiej. Chętni mogli zgłębić tajniki serwowania napojów. Na uczestników obchodów czekały tez takie atrakcje jak gra terenowa czy potyczki przy planszówkach.

W tym roku obchodom Światowego Dnia Turystyki towarzyszył po raz pierwszy Europejski Dzień Języków. W jego ramach w szkole zorganizowano otwarte lekcje pokazowe, w których uczestniczyli uczniowie gimnazjów z Kartuz, Somonina i Kiełpina oraz ZSP i Branżowej Szkoły I Stopnia z Sierakowic wraz ze swoimi nauczycielami. Zajęcia z języków angielskiego i niemieckiego poprowadziły Aleksandra Grzędzicka i Anna Krokocka.

Obchody ŚDT zakończono wspólnym biesiadowaniem przy grillu.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.