Za tydzień wyrok NSA ws. obwodnicy metropolitalnej

środa, 4 października 2017 r., 08:51
fot. archiwum

We wtorek przed Naczelnym Sądem Administracyjnym odbyła się rozprawa w sprawie Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Wyrok ma zapaść 10 października.

W rozprawie wzięli udział między innymi poseł Stanisław Lamczyk oraz burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski.

- Mimo iż burmistrz nie jest stroną w postępowaniu, przewodniczący składu sędziowskiego, poprosił go o zabranie głosu i przedstawienie stanowiska władz gminy. Burmistrz Wojciech Kankowski przedstawił listę pozytywnych skutków budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej i podkreślił, że jest to niezmiernie ważna inwestycja dla regionu Pomorza, rozwoju gminy i jej mieszkańców - informuje żukowski magistrat.

Jak dodaje, ze względu na wagę zadania oraz złożony materiał dowodowy, wyrok ws. budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej zostanie wydany 10 października 2017 r.

Przypomnijmy, że pięć podmiotów zaskarżyło pozytywną decyzję środowiskową dla budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał im rację. Z orzeczeniem sądu nie zgadza się jednak Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który w grudniu ubiegłego roku złożył kasację od tegoż orzeczenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA początkowo wyznaczył termin rozpatrzenia skargi na 2018 rok. Działania, które miały na celu przyspieszenie posiedzenia sądu w tej sprawie, podjęli więc burmistrz Żukowa i Kaszubski Związek Pracodawców. Udało się. Termin wyznaczono na październik br.

We wrześniu głosami swoich przedstawicieli na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, rząd Prawa i Sprawiedliwości wykreślił projekt budowy Obwodnicy Metropolitalnej z listy dużych projektów. Ponadto ważą się też losy pozostałych odcinków S6 Koszalin-Słupsk oraz Słupsk-Lębork.

Warto dodać, że Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, w ramach którego planowana jest budowa obwodnicy Żukowa i węzła w Chwaszczynie stanowi szczególnie istotne zadania dla rozwoju regionu Pomorza i Kaszub. Znacząco usprawni i odciąży dotychczasowy ruch z Trójmiasta i okolic na Kaszuby. Zwłaszcza planowana część obwodnicy Żukowa od strony wschodniej z drogi krajowej nr 7 do drogi krajowej nr 20 w kierunku Kościerzyny ma być remedium na niewydolny już dziś układ komunikacyjny.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.