Kiełpino. W szkole po raz pierwszy obchodzono Światowy Dzień Godności

piątek, 20 października 2017 r., 23:42
fot. nadesłane

Od dziesięciu lat organizowany jest w trzecią środę października Światowy Dzień Godności, którego inicjatorem jest ruch Global Dignity. Po raz pierwszy do tej akcji włączyła się kiełpińska podstawówka. Podjętym działaniom przyświecało hasło: "Różni, ale równi". W klasach odbyły się warsztaty, prezentacje multimedialne, wykonano plakaty. Zwieńczeniem Dnia Godności był apel, podczas którego wszyscy uczniowie wystąpili w błękitnych strojach.

Jolanta Kosznik, dyrektorka szkoły w swoim wystąpieniu powiedziała m. in.: - Światowy Dzień Godności przypomina o tym, że szacunek i godne życie przysługuje każdemu człowiekowi. Nasz dzisiejszy apel realizujemy na znak solidarności z walką o prawo człowieka do godności.

Występujący uczniowie mówiąc o godności, przywołali słowa znanych pisarzy, poetów i papieża Jana Pawła II, który głosił: "Wartość człowieka wynika nie z tego, co "ma", chociażby posiadał cały świat - ale z tego, kim "jest" i czym dzieli się z innymi.

Przypomniano również akty prawne, które stoją na straży godności. Należą do nich m. in. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczniom uświadomiono także to, co w ich wieku wcale nie musi być oczywiste i koniecznie znane. Warto więc było im powiedzieć, że utracić godność można wtedy, gdy ktoś nas znieważa słownie i fizycznie. Jest też druga strona medalu. Zachowując się niegodnie, sami siebie pozbawiamy godności.

Pojawiło się ponadto hasło "hejt". To co w tej kwestii wypracowano podczas zajęć lekcyjnych, uczniowie przedstawili na apelu. Omówienie problemu wszechobecnego hejtu zakończono taką puentą: "Nikt nie ma prawa wyśmiewać lub poniżać drugiej osoby z jakiekolwiek powodu".

Nie zapomniano też przypomnieć, że oprócz praw są także obowiązki. Uczniowie muszą pamiętać o systematycznym uczestnictwie w zajęciach szkolnych i w życiu szkoły, dbać o wspólne dobro, ład i porządek, okazywać szacunek dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom, osobom starszym oraz koleżankom i kolegom. Ten zbiór zasad liczył sobie aż 20 punktów.

Pomiędzy tekstami prezentowano piosenki. Wśród nich znalazła się piosenka "Bardzo kulturalna" (proszę, przepraszam, dziękuję).

Autorką scenariusza była dyrektorka szkoły Jolanta Kosznik. Przygotowaniem występów wokalnych zajął się nauczyciel muzyki Szymon Lewandowski, a pieczę nad wykonaniem plakatów sprawowała nauczycielka świetlicy Lucyna Herbasz.

- Biorąc pod uwagę nasz pełen konfliktów i niebezpieczeństw świat, uznaliśmy, że warto mówić o szacunku, godności i o zasadach kulturalnego zachowania się. Światowy Dzień Godności przyczynił się w dużej mierze do uświadomienia sobie tego aspektu naszego życia. Należy mieć nadzieję, że wpłynie to na poprawę zachowań. Zamierzamy kontynuować corocznie to przedsięwzięcie wychowawcze i profilaktycznie. Dlatego postanowiliśmy dołączyć do obchodów Światowego Dnia Godności - powiedziała nam Jolanta Kosznik, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Kiełpinie.

- Tegoroczne hasło "Różni, ale równi" jest bardzo aktualne w naszej szkole, w której prowadzimy klasy integracyjne. Warto przypominać wszystkim naszym uczniom o szacunku, koleżeństwie i tolerancji. Mam nadzieję, że takie przedsięwzięcie rozbudzi samorząd uczniowski do takich działań, a w przyszłości inicjatywa będzie już należała do nich samych, a wiem, że sobie poradzą. My będziemy ich w tym mocno wspierać - dodała nasza rozmówczyni.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.