Sezon turystyczny 2017 już za nami, jak wypadł powiat kartuski?

wtorek, 24 października 2017 r., 12:00
fot. nadesłane/Artur Socha

Kaszuby to region wyjątkowo urokliwy, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy. Tegoroczny wypoczynek jednakże zakłóciła wyjątkowo niesprzyjająca aura. Sprawdziliśmy, jak pogoda wpłynęła na sezon letni i jak wypoczywali tutaj przebywający goście.

Nie prowadzi się generalnych statystyk, które dają informacje ile turystów i skąd przybywa na Kaszuby. Jednak pewne dane monitorowane są przez poszczególne punkty Informacji Turystycznej.

W sezonie turystycznym 2017 powiat kartuski jak zwykle najczęściej odwiedzali mieszkańcy Trójmiasta, którzy decydowali się na pobyty weekendowe. Oprócz tego, jak poinformowała Emilia Radomska, zazwyczaj punkt Informacji Turystycznej w Ostrzycach odwiedzali mieszkańcy centralnej Polski i Śląska.

- Wśród zagranicznych turystów głównie znaleźli się natomiast Niemcy, byli też goście anglojęzyczni, a także Rosjanie, Czesi, Francuzi - dodaje.

- Do Chmielna w tym roku przyjechali turyści z Krakowa, Zakopanego, jak również mieszkańcy Warszawy i Mazur. Natomiast wśród turystów zagranicznych przeważali Niemcy - mówi Beata Czaja.

Także do Centrum Informacji Turystycznej w Kartuzach przyjechało dużo Niemców. A oprócz tego wzrosła ilość grup z Polski, z Łodzi, Poznania, Warszawy.

Ilu turystów odwiedziło Kaszuby?

Bardzo chętnie odwiedzanym miejscem na Kaszubach jest Chmielno. Zazwyczaj przyjeżdżają tu turyści, którzy wcześniej rezerwują sobie dłuższy pobyt, podczas którego będą mogli zwędzić wszystkie okoliczne walory przyrody. W tym roku było jednak inaczej. Goście planowali sobie odpoczynek w sposób bardziej zachowawczy.

- Zauważyłam, że turystów było mniej niż w poprzednich latach. Były to często osoby, które do Chmielna przyjeżdżały spontanicznie, jedynie na kilka dni, bez wcześniejszej rezerwacji pobytu. Nierzadko zniechęcali się z powodu gorszej pogody i wyjeżdżali - informuje Beata Czaja z Informacji Turystycznej w Chmielnie.

Emilia Radomska z Informacji Turystycznej w Ostrzycach zauważyła, że w tym regionie czerwiec i lipiec mimo złej pogody wypadł bardzo dobrze. Łącznie od maja do połowy września przyjechało do punktu 7113 osób. Natomiast od połowy sierpnia zauważalny jest bardzo duży spadek w porównaniu do czasu sprzed nawałnic. Oprócz tego gorzej ocenia się przyjazdy gości z zagranicy.

- Obcokrajowców było tylko 237, jednak byli to goście indywidualni. W tym roku nie przyjechały do punktu informacji żadne zagraniczne grupy zorganizowane z Niemiec - podaje Emilia Radomska.

Inaczej sytuacja wyglądała w sercu Kaszub, czyli w Kartuzach. Jak wynika z danych prowadzonych przez Informację Turystyczną w Kartuzach, tegoroczne miesiące sierpień (2153 osoby odwiedzające punkt informacji) i wrzesień (1349 gości) wypadły lepiej w porównaniu z ubiegłymi latami. W roku 2016 do punktu informacji dla turystów przyjechało w sierpniu 1993 osoby, natomiast we wrześniu 1280.

- W sierpniu przeważali turyści indywidualni (1058 odwiedzających punkt), natomiast we wrześniu było bardzo dużo grup polskich (519 turystów) - zauważa Natalia Gronda z Informacji Turystycznej w Kartuzach.

Niemniej zdaniem jednego z właścicieli chmieleńskich kwater i restauracji sezon można uznać za udany.

- Sam oceniam ten sezon za udany, jestem zadowolony z liczby gości, która nas odwiedziła. W restauracji mieliśmy bardzo dużo gości, mimo tego, że pogoda była gorsza niż rok temu. Poza tym przez cały sezon mieliśmy też pełne obłożenie na pokojach, które wynajmujemy w stanicy. Mniej osób korzystało z wypożyczalni sprzętu wodnego, ale przy tej pogodzie trudno się dziwić - mówi Bartłomiej Drewa, właściciel restauracji i pensjonatu Stanica Wodna w Chmielnie.

Podobnie sytuacja wyglądała w Centrum Rekreacji "U Stolëma". Sezon wypadł bardzo dobrze w porównaniu z rokiem ubiegłym.

- Nie odczuliśmy znacznego obniżenia liczby odwiedzających. W tym roku goście chętnie, podobnie jak przed rokiem, przyjeżdżali do hotelu i restauracji. Często korzystali też z parku linowego. Natomiast jeżeli chodzi o wypożyczalnię sprzętu wodnego, czy minigolf, to tu była zmiana niekorzystna - mówi Katarzyna Kloska.

Co przyciąga turystów?

Turyści odwiedzający nasz powiat nie mogli narzekać na nudę. Oprócz podziwiania pięknych terenów, mogli też korzystać z różnych atrakcji kulturowych. W Centrum Informacji Turystycznej w Kartuzach urlopowicze mieli okazję zobaczyć filmy rozpowszechniające Kaszuby i nabyć regionalne pamiątki. Ponadto pracownicy centrum promowali atrakcje z regionu.

- Turyści odwiedzający centrum często znali już miejscowości takie jak Wieżyca i Szymbark. Ja natomiast polecałam zwiedzanie północnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, tam również są przepiękne tereny. Warto zwiedzić Mirachowo, Kamienicę Królewską, jezioro Lubygość, szczelinę Lechicką, rezerwat przyrody Żurawie Błota. A dla dzieci polecam atrakcje takie jak Kaszubski Park Miniatur, Kaszubski Park Gigantów, Świat Labiryntów Blizny - relacjonuje Natalia Gronda z Informacji Turystycznej w Kartuzach.

- Ci, którzy przyjeżdżali do Chmielna, zainteresowani byli głównie Muzeum Ceramiki. Ponadto wielu turystów brało udział w warsztatach języka kaszubskiego. Uczyli się pieśni kaszubskich, a także wykonywali pamiątki z drewna. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, przygotowano dla nich teatrzyki pt. "Bajkowe legendy" - wspomina Beata Czaja z Informacji Turystycznej w Chmielnie.

- Goście w Centrum Informacji Turystycznej w Ostrzycach zainteresowani byli tymczasem Szymbarkiem i Wierzycą, pytali też o rejsy statkiem i o Wdzydze - podsumowuje Emilia Radomska.

Oprócz zainteresowania atrakcjami danego regionu, preferowano również aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Najczęściej dopytywano o wypożyczalnie rowerów i kajaków, mniejsze zainteresowanie było tymczasem szlakami turystycznymi.

Sprawdź, jak podsumowano sezon turystyczny w powiecie kościerskim.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.