Odszedł Jerzy Walkusz, twórca ludowy i animator kultury kaszubskiej

czwartek, 9 listopada 2017 r., 09:24
fot. archiwum

W środę, 8 listopada, zmarł Jerzy Walkusz, jeden z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych artystów ludowych i animatorów kultury kaszubskiej, jakich wydała ziemia kaszubska. Miał 87 lat.

Jerzego Walkusza znał niemal każdy mieszkaniec powiatu kartuskiego. Był jednym z najbardziej znanych i najaktywniejszych animatorów kultury kaszubskiej i twórcą ludowym. Zajmował się m.in. wyrobem instrumentów ludowych. Aktywnie działał na wielu polach, angażował się zarówno w inicjatywy kulturalne, jak i społeczne. Był założycielem i kierownikiem zespołu Hopowianie, a także wieloletnim prezesem OSP Hopowo. Jego prace podziwiać można m.in. w sanktuarium w Sianowie, gdzie stworzył płaskorzeźby Drogi Krzyżowej autorem Droga Krzyżowa.

Za swoje dokonania był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Otrzymał m.in. odznakę "Zasłużonym Ziemi Gdańskiej", Skrę Ormuzdową przyznaną przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, tytuł Zasłużony Działacz Kultury, Złoty Krzyż Zasługi , Medal im. Teodory i Izydora Gulgowskich, Perłę Kaszub, a także nagrodę im. Oskara Kolberga.

Odszedł w wieku 87 lat.

Pogrzeb śp. Jerzego Walkusza odbędzie się w piątek, o godz. 14 w kościele parafialnym w Hopowie. Nabożeństwo różańcowe odbędzie się w czwartek wieczorem, po mszy św. o godz. 18.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.