Somonino. Powiatowe spotkanie wigilijne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych

czwartek, 14 grudnia 2017 r., 14:50
fot. Longina Templin

Jest już tradycją, że co roku inna szkoła gastronomiczna przygotowuje powiatową wigilię. W tym roku po raz pierwszy gospodarzem imprezy był somoniński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Wśród gości byli m. in. przedstawiciele władz powiatowych i dyrektorzy tych szkół, dla których starostwo jest organem prowadzącym. Uczniowie zaprezentowali kaszubskie przedstawienie Gwiżdży oraz swoje talenty kulinarne. Było też symboliczne przełamanie się opłatkiem.

Świąteczną atmosferę wprowadzili szkolni aktorzy, którzy wystąpili z przedstawieniem - Gwiżdże 2017. Na scenie pojawiły się tradycyjne postacie, m. in. diabeł, anioł, bocian, koń i koza. Kaszubscy kolędnicy porwali publiczność do tańca, baba rozdawała cukierki, a dziad częstował tabaką. Kolędę Cicha noc zaproszeni goście śpiewali wraz ze szkolnymi aktorami.

Przygotowania grupy artystycznej do występu pod pieczą Arkadiusza Urbana trwały od połowy września. Przedsięwzięcie wspomagały nauczycielki: Aleksandra Grzędzicka, Maria Konkel i Judyta Ducher. Zespół wspierał też akordeonista Mirosław Benkowski.

Skład zespołu był następujący: Damian Richert, Dawid Klawikowski, Jan Stromski, Maciej Marszałkowski, Klaudia Kassner, Jan Leyk, Weronika Bladowska, Mateusz Kleina, Klaudia Niemc, Agata Zimmermann, Laura Piekarska, Sandra Drążkowska i Przemysław Birr. Większość z nich to nowicjusze. Cały zespół zebrał gorące brawa od publiczności.

W tym samym składzie, zgodnie ze szkolną tradycją, 22 grudnia grupa zaprezentuje Gwiżdże w somonińskich firmach oraz w miejscowej szkole podstawowej i przedszkolu.

- Dziś szkoła zamienia się w hotel pod nazwą "Poczuj bluesa w Somoninie", a dwie pracownie gastronomiczne pełnią role kuchni, gdzie uczniowie pracują w pocie czoła wraz nauczycielami zawodu oraz profesjonalistami z hotelu Puro - powiedziała podczas powitania Elżbieta Świętoń, dyrektorka ZSP w Somoninie.

Menu przestawiła uczennica Justyna Bach. Na stołach pojawiły się potrawy wigilijne w nowatorskiej odsłonie. Goście delektowali się takimi daniami jak - tatar z avocado z nutką chili, granatem i oliwą cytrynową, krem z pieczonego buraka z kozim serem, wolno pieczony łosoś, a na deser podano słodkie przysmaki wigilijne.

Potrawy te przygotowali mistrzowie kuchni hotelu Puro w Gdańsku: Marcin Małecki i Marek Rogalski. Pomagali im uczniowie pod kierunkiem Alicji Drzewieckiej i Joanny Skrzypkowskiej.

- Życzę wszystkim, aby te święta pozwoliły przeżyć jak najradośniejsze chwile, byście się mogli cieszyć swoimi bliskimi i w spokoju przeżyć te świąteczne dni, a nadchodzący rok niech będzie w miarę dobry, bo nigdy nie jest bardzo dobrze, chociaż chcemy, aby tak było. Potrzebna nam siła, moc, aby przeżywać nowe wyzwania w roku, który się zbliża. Dziękuję też za tegoroczne dokonania w naszych placówkach, za wszystko co czynicie dla dobra naszej młodzieży - takie słowa przekazała wszystkim zebranym starosta Janina Kwiecień.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.