W Kartuzach działała mafia paliwowa? Odbarwiali olej opałowy i prali brudne pieniądze. 9 osób zatrzymanych

wtorek, 9 stycznia 2018 r., 14:37
fot. internet/strazgraniczna.pl

Dziewięć osób w wieku od 22 do 73 lat usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nielegalnym obrotem paliwem oraz praniem brudnych pieniędzy. Magazyn, w którym odbarwiano olej opałowy, a następnie sprzedawano jako olej napędowy, mieścił się na terenie Kartuz.

Śledztwo dotyczące przestępstw związanych z obrotem paliwami płynnymi oraz uszczuplaniem należności Skarbu Państwa w zakresie podatku VAT, akcyzowego i opłaty paliwowej wszczęto już we wrześniu. Początkowo było ono jednak niejawne.

- W grudniu 2017 roku dokonano kilkudziesięciu przeszukań, w tym przeszukano znajdujący się na terenie Kartuz magazyn. Jak ustalono oczyszczano (odbarwiano) w nim olej opałowy, który następnie wprowadzano do obrotu jako olej napędowy - informuje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

- Zabezpieczono szereg przedmiotów, dokumentów, zestawów z cysternami i paliwem oraz maszyny służące do oczyszczania oleju opałowego. Czynności realizowali funkcjonariusze CBŚP z Gdańska, Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej - kontynuuje.

Jak dodaje, w okresie od 18 grudnia do 5 stycznia zatrzymano łącznie dziewięciu mężczyzn z wieku od 22 do 73 lat. Dwie osoby nadal są poszukiwane.

- Jak ustalono, osoby te brały udział w nielegalnym procederze związanym ze sprowadzaniem z Niemiec do Polski oleju opałowego. Z dokumentów przewozowych wynikało, że towar miał być dostarczony na Łotwę. Przy czym pozostawał na terenie Polski i po odbarwieniu był wprowadzany do obrotu na terenie całego kraju jako olej napędowy - podaje gdańska prokuratura.

Poszczególne osoby zajmowały się nawiązywaniem kontaktów na terenie Niemiec i zamówieniami, organizowaniem transportu, organizowaniem działalności związanej z oczyszczaniem oleju, jego sprzedażą oraz rozliczeniami z nabywcami.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała od sierpnia 2016 roku. Straty Skarbu Państwa wskutek jej działalności szacuje się na około 20 mln zł.

- Wszystkim zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstw z art. 258 § 1 k.k., to jest udziału w zorganizowanej grupie, której celem było popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych przeciwko mieniu i dokumentom , związanych z obrotem paliwami oraz uszczuplaniem należności publiczno skarbowych w zakresie podatku VAT, podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz zarzut udziału w procederze prania brudnych pieniędzy, to jest popełnienie przestępstwa z art. 299 § 1 i 5 k.k.. Podejrzanym zostały przedstawione również zarzuty w liczbie od 3 do 7 dotyczące popełnienia przestępstw przeciwko dokumentom, zmiany przeznaczenia paliwa oraz uszczuplenia należności Skarbu Państwa - informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Pięciu podejrzanych złożyło wyjaśnienia. Dwaj pozostali odmówili. Sąd wobec siedmiu zatrzymanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu, dwaj z kolei zostali objęci dozorem Policji.

Podejrzanym grozi do kara do 15 lat pozbawienia wolności.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.