Reklama

Polonez na Rynku w Kartuzach - maturzyści zatańczyli po raz dziesiąty

Kilkuset maturzystów pojawiło się w piątek przed południem na Rynku w Kartuzach. Młodzież stanęła do tradycyjnego, corocznego poloneza w sercu miasta i tanecznym krokiem odmierzyła sto dni, które pozostały do egzaminów dojrzałości.

"Poloneza czas zacząć./ Podkomorzy rusza/ I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,/ I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi,/ I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi./ Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi; / Dano hasło, zaczęto taniec - on prowadzi" - tak słynnego poloneza w "Panu Tadeuszu" opisał wieszcz Adam Mickiewicz. Na czele kartuskiego poloneza stanęli starosta Janina Kwiecień i Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

W tym roku młodzież tańczyła do muzyki skomponowanej przez Antoniego Sutowskiego - tradycyjnego kaszubskiego poloneza, w aranżacji Tadeusza Korthalsa. Choreografię i układ taneczny poloneza przygotowała Alina Michna, nauczycielka wychowania fizycznego z I LO.

W polonezie podziwiać można było młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach, Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie, w Sierakowicach i w Somoninie oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie.

MD-Z
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jan Wyrzut - niezalogowany 2018-01-14 08:31:00

    Neokomuna może czy na bank jest w UE ale odpukac Polska jakoś się broni.Ideał trudno osiągnąć bo geopolityka ,lokalizacja,uwarunkowania są jakie są ale źle nie jest .Po rządach michnikowszczyzny mamy rząd polski.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ja - niezalogowany 2018-01-13 22:51:18

    polecam wykłady Krzysztofa Karonia na you tube, specjalista w temacie, człowiek ma duzą wiedzę , UE to odrodzenie marksizmu , niestety

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ja - niezalogowany 2018-01-13 22:48:11

    w wolnej ? marzenie (...) , obecnie mamy neomarksizm w UE

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Kartuzy.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości