Polonez na Rynku w Kartuzach - maturzyści zatańczyli po raz dziesiąty

piątek, 12 stycznia 2018 r., 14:20
fot. MD-Z

Kilkuset maturzystów pojawiło się w piątek przed południem na Rynku w Kartuzach. Młodzież stanęła do tradycyjnego, corocznego poloneza w sercu miasta i tanecznym krokiem odmierzyła sto dni, które pozostały do egzaminów dojrzałości.

"Poloneza czas zacząć./ Podkomorzy rusza/ I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,/ I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi,/ I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi./ Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi; / Dano hasło, zaczęto taniec - on prowadzi" - tak słynnego poloneza w "Panu Tadeuszu" opisał wieszcz Adam Mickiewicz. Na czele kartuskiego poloneza stanęli starosta Janina Kwiecień i Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

W tym roku młodzież tańczyła do muzyki skomponowanej przez Antoniego Sutowskiego - tradycyjnego kaszubskiego poloneza, w aranżacji Tadeusza Korthalsa. Choreografię i układ taneczny poloneza przygotowała Alina Michna, nauczycielka wychowania fizycznego z I LO.

W polonezie podziwiać można było młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach, Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie, w Sierakowicach i w Somoninie oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.