Wkrótce rozpoczną się prace przy termomodernizacji szpitala

poniedziałek, 19 lutego 2018 r., 14:41
fot. MD-Z

W ciągu kilku najbliższych tygodni ruszą prace przy termomodernizacji Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. Tym samym szpitalne budynki, które dotąd szpeciły swoim wyglądem, zmienią się nie do poznania. Starostwo Powiatowe w Kartuzach kilka miesięcy poszukiwało firmy, która podjęłaby się realizacji tego zadania. Dopiero w trzecim przetargu udało się wyłonić wykonawcę - firmę Elwoz, która jako jedyna złożyła swoją ofertę.

W piątek władze powiatu kartuskiego podpisały umowę z przedstawicielami firmy Elwoz na wykonanie kompleksowej termomodernizacji Powiatowego Centrum Zdrowia. Koszt inwestycji to 6.593.956,09 zł., natomiast dofinansowanie 3 533 508,27 zł tj. 85 proc. wydatków kwalifikowanych.

Warto przypomnieć, że starostwo powiatowe poszukiwało wykonawcy tej inwestycji od kilku miesięcy. Do pierwszego przetargu na realizację tej inwestycji nie zgłosiła się żadna firma. Do drugiego stanęły dwa przedsiębiorstwa, jednak kwota, jaką proponowały znacznie przekraczała budżet planowany na tę inwestycję. Do ostatniego przetargu stanęła tylko firma Elwoz, jednakże kwota, którą zaoferowała nadal przekraczała środki, jakimi dysponowało starostwo. W związku z tym na ostatniej sesji rada powiatu podjęła uchwałę w sprawie wyemitowania obligacji, przeznaczając część kwoty z tego pozyskanej na termomodernizację.

- Z bardzo dużą ostrożnością podchodziliśmy do realizacji tego zadania. Dla nas na pewno dużo łatwiej jest budować nowe budynki. Tutaj wchodzimy w obiekt, który jest po pierwsze czynny, a po drugie prace w nim związane są nie tylko z wymianą elewacji, ale też wszystkich najważniejszych instalacji wewnątrz. Na pewno dużo łatwiej jest budować coś od podstaw. Liczyliśmy, że do przetargu stanie więcej firm, bo mieliśmy dużo możliwości łatwiejszego budowania. Właściciel zdecydował, że mamy wystartować w przetargu, bo to ważna i potrzebna inwestycja. To szpital z naszego powiatu i jeśli ta inwestycja nie zostanie zrealizowana teraz, to nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Jest ogromnie potrzebna - podkreślał Adam Junke, prezes firmy Elwoz.

W ramach prac m.in. wykonana zostanie termomodernizacja głównego gmachu szpitala oraz budynku B, gdzie mieszczą się oddział chorób wewnętrznych i zaplecze administracyjno - techniczne oraz budynku apteki, aktualnie wykorzystywanej jako apteka przyszpitalna z funkcją zaplecza gospodarczego i magazynu. Prace obejmą m.in. docieplenie przegród budynków, wymianę stolarki, modernizację instalacji c.o., wymianę źródeł ciepła, wymianę i modernizację urządzeń energochłonnych oraz montaż odnawialnych źródeł energii. Na dachach budynku głównego i budynku B zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Projekt zakłada również wymianę oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, budowę nowej stacji transformatorowej 15/0,4kV wraz z liniami kabli zasilających, instalację systemu informatycznego (SCADA) celem sterownia i nadzoru nad pracą oraz montaż nowej windy osobowej. Wszystko służyć ma poprawieniu efektywności energetycznej placówki.

- Ogromnie cieszę się z tej inwestycji, bo to ostatni tak straszący budynek w Kartuzach. Wielu naszych pacjentów przychodzi i dziwi się, że tak dobrą pracę można wykonywać w tak obskurnie wyglądającym budynku. Teraz ten dysonans zniknie - podkreśla Paweł Witkowski, prezes szpitala.

Jak podkreśla prezes Witkowski, pracownicy szpitala dołożą wszelkich starań, by prace remontowe nie były uciążliwe dla pacjentów.

- To olbrzymia budowa, zakres prac jest bardzo duży, ale tego wymaga szpital. Nie mamy możliwości dużego ograniczenia naszej pracy, postaramy się by remont w jak najmniejszym stopniu dotknął pacjentów - dodał Paweł Witkowski.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do 30 listopada 2018 roku.

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 10 Energia, Działania 10.1 Efektywność energetyczna - mechanizm ZIT, Poddziałania 10.1.1 Efektywność energetyczna - mechanizm ZIT - wsparcie dotacyjne współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.