Święto z okazji dnia patrona w Szkole Podstawowej nr 1 w Kartuzach

środa, 7 marca 2018 r., 14:40
fot. nadesłane

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Kazimierza w Kartuzach w poniedziałek świętowała dzień swojego patrona. Uroczystość była okazją nie tylko do życzeń i podziękowań, ale również dokonania podsumowań zmian, jakie w ostatnim roku zaszły w kartuskiej Jedynce.

Tradycyjnie uroczystość podzielono na dwie części, pierwszą poranną adresowano do młodszych uczniów, drugą przedpołudniową do starszych. W przerwie między nimi wszyscy udali się wspólnie na mszę św. w kościele pw. św. Kazimierza. Na 103 urodziny Jedynki przybyli Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza, reprezentanci Rady Rady Rodziców Ewelina Górna i Agnieszka Lemańczyk oraz ks. Ryszard Różycki, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza.

Uroczystość umiliły występy uczniów, którzy prezentowali m.in. swoje liczne talenty muzyczne. Jak to na urodzinach bywa posypały się życzenia, gratulacje i podziękowania. Była też okazja do podsumowań.

- Dziś kolejne, 103, urodziny Jedynki. To długa historia, którą pisało wiele pokoleń. Z radością można powiedzieć, że mury tego budynku pamiętają wszystkie radosne, ale i smutne wydarzenia. Przez ostatnie lata, szczególnie jubileuszowych obchodów wspominaliśmy je ze szczegółami. Dziś chciałbym poświęcić kilka słów najnowszej historii, którą życie pisze od 1 września obecnego roku szkolnego - mówił Dariusz Zelewski, dyrektor szkoły.

Dyrektor przybliżył zebranym, jak zmieniła się szkoła. Przypomniał, że podczas ubiegłorocznych obchodów dzień patrona świętowało niespełna 500 uczniów, 40 nauczycieli i dziewięcioro pracowników administracji i obsługi. W związku z reformą oświaty, kartuski samorząd w uzgodnieniu z rodzicami i pracownikami szkoły podjął decyzję o włączeniu dotychczasowego Gimnazjum nr 1 im. Antoniego Abrahama do Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza. Obecnie szkolna rodzina Jedynki liczy 823 uczniów i prawie 100 pracowników.

- Z ogromną satysfakcją mogę wam drodzy uczniowie i szanownym gościom przekazać, że zdaliśmy ten pierwszy egzamin z integracji. Nasi uczniowie czują się pewnie, bezpiecznie. Już pierwszy semestr pokazał, że osiągają także bardzo dobre wyniki nauczania. Dzięki natychmiastowemu zrozumieniu potrzeb i wsparciu burmistrza Kartuz wyrównujemy standardy w obu budynkach, tak by zarówno uczniowie klas 0 - VI, ale także klas VII i klas gimnazjalnych mieli doskonałe warunki nauki - podkreślał dyrektor.

Budynek szkoły przy ul. Piłsudskiego wyposażono w 322 szafki uczniowskie, dziewięć tablic multimedialnych, w budynku przy ul. 3 Maja uczniowie wkrótce będą cieszyć się z nowego boiska. Jak opowiadał dyrektor, na szkolnych korytarzach pojawiły się kanapy do siedzenia oraz automaty z żywnością. Doskonale funkcjonuje Wirtualna Gazetka Szkolna.

Dariusz Zalewski słowa wdzięczności skierował m.in. na ręce prężnie działającego samorządu uczniowskiego, nauczycieli, dzięki którym z powodzeniem wdrożono system oceniania kształtującego, pracownikom obsługi i administracji oraz rodzicom za ścisłą współpracę i wspólne wytaczanie kierunków, a także rozwiązywanie czasami niełatwych problemów. Dyrektor podziękował również burmistrzowi za zaufanie i włączenie gimnazjum do struktur Jedynki.

- Podjęta przed rokiem decyzja spowodowała, że w Kartuzach nie borykamy się ze zwolnieniami nauczycielami, z pustymi budynkami i protestami rodziców. Wręcz przeciwnie, utworzyliśmy m.in. dodatkową klasę VII dwujęzyczną do której przyjęliśmy uczniów z Gdańska, Żukowa, Borowa, Somonina i ościennych miejscowości. W klasach pierwszych i oddziałach przedszkolnych musieliśmy utworzyć dodatkowe oddziały, ponieważ tak wielkie jest zainteresowanie nauką w naszej szkole. To nas cieszy, ale czujemy się też zobowiązani do dalszych wysiłków - zaznaczył Dariusz Zalewski.

Dyrektor przedstawił też plany na najbliższy rok - remonty w budynku przy ul. Piłsudskiego takie jak: modernizacja centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej i przebudowy pomieszczeń.

- Dziś świętujemy, wspominamy, ale i planujemy. Jestem przekonany, że przed nami kolejny twórczy rok. Życzę sobie i moim współpracownikom, by starczyło mądrości w podejmowaniu decyzji i konsekwencji w dążeniu do budowani szkoły przyjaznej i wymagającej, bo to jest Wizja Jedynki - podkreślił na zakończenie.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.