Pełen inspiracji "Dzień Kobiet na obcasach" w ZSP w Somoninie

czwartek, 8 marca 2018 r., 14:08
fot. MD-Z

Inspirujące spotkania z kobietami biznesu, rozmowy o dyskryminacji i profilaktyce zdrowotnej - tak Dzień Kobiet uczczono w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie. Warsztat zorganizowano w ramach akcji "Marzec na Obcasach", która odbywa się w trzynastu powiatach na Pomorzu.

Młodzież ze szkoły w Somoninie 8 marca świętowała w sposób wyjątkowy. ZSP włączyło się w obchody "Marca na Obcasach". To inicjatywa, w ramach której organizowane są cykle bezpłatnych warsztatów i spotkań dla kobiet, o kobietach i z kobietami.

Są adresowane do pań, które szukają inspiracji do działania i potrzebują motywacji do podjęcia nowych wyzwań w obszarach zmiany pracy, rozwoju osobistego i zawodowego. Spotkania odbywają się w trzynastu powiatach i zaprasza się na nie specjalistów z zakresu planowania kariery zawodowej i rekrutacji, komunikacji interpersonalnej, wizerunku, profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia.

- Zależało nam na tym, by gośćmi dzisiejszych spotkań były kobiety, które robią coś dla innych kobiet - opowiada Agnieszka Głodowska, doradca zawodowy w ZSP w Somoninie.

Edyta Okroj, absolwentka ZSP w Somoninie, prowadząca firmę eventową i Akademię Gastronomii, zajmującą się doradztwem i szkoleniami dla branży gastronomicznej opowiedziała młodzieży o swojej drodze do sukcesu i zdradziła tajniki tego, jak do niego dążyć.

- Trzeba zawsze sobie stawiać wysoko poprzeczkę. Jeśli zaczęliście pracę w jakiejś restauracji i po pewnym czasie chcecie ją zmienić na inną, to nigdy na ten sam standard. Zawsze mierzcie w miejsce, w którym możecie nauczyć się więcej. Kolejny pracodawca zauważy, że pniecie się w górę i poważnie podchodzicie do swojej kariery. I telefon będzie dzwonił sam - mówiła Edyta Okroj.

Uczennice wysłuchały też prelekcji Joanny Sylka-Nazaruk poświęconej profilaktyce raka piersi. Magdalena Formela, funkcjonariuszka Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach opowiedziała natomiast o prawach kobiet i dyskryminacji.

- Chciałam przekazać młodym dziewczynom, by walczyły o siebie, wyznaczały sobie daleko idące cele i do nich dążyć. Opowiedziałam o tym, jak sama postanowiłam zostać policjantką i jak to osiągnęłam. Zależało mi również na tym, by uczestniczki wiedziały, że kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni i tak samo mogą się rozwijać zawodowo i realizować. Ważne, żeby też wiedziały, że jeśli kiedyś zdarzy się tak, że staną się ofiarami przemocy fizycznej lub psychicznej czy to w szkole, czy w miejscu pracy, czy w domu nie będą pozostawione same sobie, tylko są organizacje, które im pomogą - podkreślała Magdalena Formela.

Jak podkreślała Agnieszka Głodowska, takie spotkania są dla młodzieży ogromnie motywujące.

- Takie spotkania pokazują, że w życiu warto być odważnym, nie można się bać. Gdy przychodzą do nas gimnazjaliści wierzą, że mogą podbić świat, potem przytłoczeni codziennością, powoli tracą zapał, mają wątpliwości co do planów na przyszłość. Gdy pojawia się absolwent szkoły i mówi "Odniosłem sukces". To motywuje. Pokazuje jak ważne są takie kompetencje jak znajomość języków, komunikatywność czy znajomość zagadnień informatycznych. Z okazji Dnia Kobiet życzyłabym swoim uczennicom odwagi, by szły przez życie przebojem bez obaw - podkreśla Agnieszka Głodowska.

Warsztaty i spotkania umiliły dodatkowe atrakcje - kawiarenka, w której eleganccy kelnerzy częstowali słodkościami, kawą i herbatą oraz salon piękności, w którym można było zrobić manicure, fryzurę lub makijaż.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.