1.700 osób na trasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Dziemian do Wiela

sobota, 17 marca 2018 r., 09:58
fot. AL

Mimo mrozu i ciemności ponad 1.700 osób wyruszyło w piątkowy wieczór w Ekstremalną Drogę Krzyżową, a więc milczącą wyprawę z Dziemian do Wiela, przerywaną rozważeniami kolejnych stacji drogi krzyżowej. Najbardziej wytrwali pokonali trasę św. Rity liczącą 55 km. Najliczniejszą była trasa św. Antoniego, którą wybrało ponad tysiąc osób.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyjątkowe wydarzenie dla osób wierzących, które kochają wyzwania i lubią pokonywać własne słabości. To indywidualna wędrówka połączona z duchowymi rozważaniami. W tym roku w trzech terminach odbędzie się aż w 15 krajach na całym świecie. Już po raz trzeci z tej formy duchowości mieli okazję doświadczyć mieszkańcy diecezji pelplińskiej, którzy skorzystali między innymi z zaproszenia sióstr Franciszkanek z Orlika.

Warto dodać, że w ubiegłym roku dziemiańska edycja EDK była druga w Polsce pod względem frekwencji uczestników. W nocy z 16 na 17 marca w jedną z trzech tras z Dziemian do Wiela udało się ponad 1.700 osób.

- W imieniu ekipy EDK Dziemiany chciałabym wam wszystkim podziękować za to, że wybraliście nasze dziemiańskie trasy zmierzające na jedyną w diecezji pelplińskiej Kalwarię Wielewską. Mimo mrozu nasze serca są gorące, bo chcemy w sposób ekstremalny stanąć po stronie Jezusa i doświadczyć Jego miłości. Tak liczna wasza obecność pokazuje, że potrzebujemy tej miłości - mówiła siostra Mirona Turzyńska.

Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach także stanowiła jedną z najliczniejszych w Polsce. Najwięcej osób podążyło trasą św. Antoniego liczącą 29 km. Wybrało się w nią ponad tysiąc osób, a więc była to najliczniejsza trasa w całym kraju.

Najstarszą uczestnikiem EDK Dziemiany był 81-letni pan ze Skoczkowa, który przeszedł część trasy św. Rity (liczącej 55 km) do swojego domu. Najstarszą osobą, która podjęła wyzwanie przejścia całej trasy św. Rity był 66-letni Marian z Inowrocławia, a najmłodszą 15-letnia Dominika z Wiela. Na trasie św. Franciszka (42 km) najstarszą osobą ponownie była 74-letnia Elżbieta z Kartuz, a najmłodszą Patryk z Dziemian. Na trasie św. Antoniego najmłodszym uczestnikiem był 9-letni Joachim z Leszna, zaś najstarszymi 77-letni Barbara z Sopotu i Henryk z miejscowości Dolne Maliki.

Największą reprezentację na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Dziemianach miały Brusy (150 osób), następnie Kościerzyna, Dziemiany, Pelplin, Leszno i Lipnica.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.