Kiełpino. Dni Profilaktyki w formie konkursów i w duchu zdrowej rywalizacji

piątek, 25 maja 2018 r., 12:38
fot. Longina Templin

Po raz dziewiąty w Szkole Podstawowej w Kiełpinie odbyły się Dni Profilaktyki. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "Zdrowi, aktywni, bez nałogów". Zachęcanie do zdrowego stylu życia odbywało się poprzez konkursy indywidualne i grupowe. Projekt był tak pomyślany, aby w jego realizację zaangażowali się nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice i społeczność pozaszkolna.

Przez dwa miesiące uczniowie pod pieczą nauczycieli tworzyli hasła i okrzyki promujące zdrowie, zamieszczali je na plakatach i transparentach. Najlepsze hasło zostanie myślą przewodnią już na przyszły rok 2019. Na godzinach wychowawczych przygotowywali rekwizyty niezbędne do wystąpienia najpierw przed komisją konkursową, a później przed publicznością. Tworzyli układy ruchowe do piosenek o zdrowiu w ramach konkursu "Zdrowo, sportowo, kolorowo" oraz prezentację wybranej gwiazdy promującej zdrowie w konkursie "Festiwal Gwiazd".

Bardzo aktywnie włączyli się do działań profilaktycznych rodzice, którzy przygotowali piękne kostiumy i scenografię, a także pomagali najmłodszym pociechom w pracach plastycznych i technicznych. Pomysłowość i wykonanie "Kapeluszy zdrowia" przeszły najśmielsze oczekiwania. Efekty można było podziwiać na zorganizowanej w tym celu wystawie.

Podczas podsumowującej uroczystości, która odbyła się w czwartkowe południe w hali sportowej, przedstawiono cele przyświecające działaniom profilaktycznym zrealizowanym w ramach projektu - zapobieganie patologiom społecznym: nikotynizmowi, alkoholizmowi, narkomanii, uzależnieniu od komputera oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

Po omówieniu Dni Profilaktyki głos oddano szkolnym aktorom, którzy zaprezentowali się w przedstawieniu pt. "Miraże szczęścia".

Na scenie pojawiły się pracowite krasnoludki i doglądająca ich prace księżniczka. Kiedy "szefowa" skrzatów poszła się opalać, chwiejnym krokiem przybył wilk i czerwony kapturek z niecnym zamiarem zrujnowania poukładanego życia krasnali. Oferowany przez nich "pełnowartościowy soczek" miał im ukazać nowy wymiar szczęścia, któremu przecież należy pomagać. Księżniczka przerażona widokiem leżących pokotem krasnali, prosi o pomoc Gandalfa. Zaklęcie pozwala cofnąć czas i wszystko wraca do normy.

Morał: W prawdziwym życiu nie da się cofnąć czasu, wiec zastanów się dwa razy zanim podejmiesz decyzję. Taką przestrogę warto wziąć sobie do serca.

Anny Magulska i Sylwia Łagan opracowały scenariusz "Miraży szczęścia" i minispektakl wyreżyserowały. Zespół brał udział w Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych, gdzie zdobył II miejsce.

Zaprezentowała się także zwycięska najmłodsza grupa w konkursie "Zdrowo, sportowo, kolorowo" oraz laureaci w konkursie scenicznym "Festiwal gwiazd". Wykonawcami byli uczniowie klasy 3c i 5b, których do występów przygotowały nauczycielki: Renata Kosznik i Barbara Celińska - Jakubowicz.

Podczas uroczystości laureatom konkursów rozdano nagrody, które ufundował kartuski samorząd. Za wsparcie finansowe podziękowała pedagog Iwona Fiołek, koordynatorka projektu. Podziękowała również uczniom, wychowawcom i rodzicom za wielkie zaangażowanie się w działania szkolne o charakterze profilaktycznym. Zapowiedziała też kolejny projekt w przyszłym roku szkolnym, zachęcając wszystkich do udziału.

- Działania profilaktyczne mają formę konkursów, ponieważ właśnie rywalizacja jest najlepszym motywatorem. Staramy się organizować konkursy, które zaangażują wszystkie klasy, a mamy łącznie 33 odziały i ich wychowawców. Wprowadzając różne kategorie dajemy szanse dla każdej grupy wiekowej, żeby nawet najmłodsze dzieci miały możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami i szansę na nagrodę. Zakupiliśmy nagrody dla 43 laureatów konkursów indywidualnych oraz 39 nagród dla klas, które wygrały w konkursach grupowych - powiedziała nam Iwona Fiołek.

Osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu były nauczycielki: Iwona Fiołek, Anna Magulska, Lucyna Herbasz i Sylwia Łagan.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.