Kartuzy. Dzieli się krwią - zebrali ponad 17 litrów!

sobota, 23 czerwca 2018 r., 13:13
fot. AL

Aż 42 osoby w sobotnie przedpołudnie odwiedziły oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kartuzach. 38 mogły podzielić się płynem ratującym życiem, a tym samym stacja krwiodawstwa wzbogaciła się aż o ponad 17 litrów tego najcenniejszego leku.

Za nami trzecia z pięciu tegorocznych sobotnich akcji oddawania krwi. Mieszkańcy powiatu kartuskiego i to zarówno strażacy, jak i osoby nienoszące munduru licznie przybyły do Punktu Krwiodawstwa w Kartuzach, by podzielić się cząstką siebie. Łącznie zarejestrowały się 42 osoby, z których 38 mogło oddać krew. Tym samym kartuscy krwiodawcy zebrali łącznie 17,1 litrów tego najcenniejszego lekarstwa.

Wynik jest tym bardziej imponujący, że akcja została przeprowadzona na początku okresu wakacyjnego, w którym to szczególnie wzrasta zapotrzebowanie na krew. W tym też czasie odnotowuje się bowiem większą liczbę wypadków przy jednoczesnym zmniejszeniu aktywności krwiodawców.

Warto po raz kolejny przypomnieć, że krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

- Chciałbym podziękować wszystkim krwiodawcom za tak liczne przybycie i podzielenie się darem krwi. Już dziś zapraszamy na kolejne sobotnie akcje oddawania krwi, które zaplanowano na 8 września i 17 listopada - podkreśla mł. ogn. Paweł Gawin, prezes Klubu HDK przy KP PSP w Kartuzach.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.