Budynek nowego dworca w Kartuzach został otwarty

wtorek, 26 czerwca 2018 r., 16:02
fot. MD-Z

Na ten moment długo czekali mieszkańcy i pasażerowie PKM. We wtorkowe popołudnie w Kartuzach dokonano oficjalnego otwarcia budynku nowego dworca. Wstęgę wraz z samorządowcami przecinał 7-letni Filip Formela. Chłopiec chce zostać kolejarzem i jego marzeniem było wzięcie udziału w uroczystości otwarcia obiektu. Dworzec będzie pełnił funkcję węzła integracyjnego służąc nie tylko pasażerom pociągów, ale w przyszłości także tych podróżujących autobusami. Wkrótce zostanie tam również otwarta nowa siedziba biblioteki.

Na uroczyste otwarcie nowego obiektu przybyli poseł Stanisław Lamczyk, przedstawiciele władz samorządowych m.in. marszałek Mieczysław Struk, wicemarszałek Ryszard Świlski, starosta Janina Kwiecień radni, przedstawiciele PKP oraz mieszkańcy.

- To ważny dzień dla Kartuz, tej części Pomorza i całego regionu. Oddawana do użytku jest pierwsza inwestycja w ramach budowy centrów komunikacyjnych. Takich ośrodków integrujących różne formy transportu. Burmistrzowi Gołuńskiemu udało się jako pierwszemu zrealizować obietnicę daną mieszkańcom i dziś oddaje mieszkańcom do użytku nowy dworzec - mówił marszałek Mieczysław Struk.

- Budynek nawiązuje do tego sprzed wojny. To dbałość o dziedzictwo kulturowe miasta i gminy Kartuzy, których doświadczamy na każdym kroku. Jednocześnie chcecie też, by Kartuzy się zmieniały, były nowoczesnym miastem, przyjaznym również dla podróżnych. Przyjechaliśmy z marszałkiem Świlskim od strony Gdańska i widzieliśmy mnóstwo samochodów na parkingu przy dworcu. To najlepszy dowód na to, jak bardzo ten węzeł integrujący różne formy transportu był potrzebny - podkreślał marszałek.

Mieczysław Struk podkreślił też rolę posła Stanisława Lamczyka, który bardzo zabiegał o to, by PKP przekazało dworce samorządom.

- Doszliśmy do tego, o czym rozmawialiśmy w 2013 roku, gdy samorządy Pomorza, szczególnie powiatów kartuskiego, kościerskiego, bytowskiego i chojnickiego spotkały się w towarzystwie marszałka i ministra Massela. Wtedy postanowiono, że o ile będzie to możliwe, samorządy przejmą dworce, a marszałek obiecał, że przekaże pieniądze na modernizację. To się udało i bardzo się z tego cieszymy. Na Pomorzu przekazano samorządom najwięcej dworców w Polsce. Cieszymy się, że Kartuzy stają się ważnym węzłem i dążymy do tego, by takim były. Planowane są bezpośrednie połączenia Kartuz z Kościerzyną - mówił poseł Lamczyk.

Zanim przecięto wstęgę burmistrz krótko przypomniał historię kartuskiej kolei. Ta, do Kartuz zawitała 132 lata temu. Już w 1886 roku wybudowano linię łączącą Kartuzy i Pruszcz Gdański. W 1901 roku uruchomiono linię do Kościerzyny, a w 1905 roku do Lęborka. Połączenie do Gdańska uruchomiono w 1914 roku.

- Niestety od 1994 roku stopniowo wycofywano pociągi z naszych linii kolejowych - zadecydowały o tym względy ekonomiczne oraz brak inwestycji w kolej i tabory. Najpierw zlikwidowano połączenie z Lęborkiem, potem zawieszono z Pruszczem Gdańskim, a 31 stycznia 2003 roku o godz. 16.47 z Kartuz odjechał ostatni skład w stronę Somonina. Od tego momentu w Kartuzach nie było już pociągów. Potem przy współpracy z urzędem marszałkowskim i starostwem powiatowym pociągi wracały na kilka miesięcy letnich - opowiadał Mieczysław Gołuński.

- Po 71 latach, 1 października 2015 roku uruchomiono linię Kartuzy - Gdańsk Wrzeszcz. Jest to dziś jedyne połączenie z Kartuz, ale bardzo oblegane. Jest chyba najlepszą inwestycją kolejową w Polsce, otwiera nas na świat i daje wiele możliwości - opowiadał burmistrz.

Budynek nowego dworca z zewnątrz przypomina ten z czasów sprzed II wojny światowej. Zniszczyli go sowieci w 1945 roku.

Prace przy budowie nowego obiektu ruszyły jesienią 2016 roku. Ma trzy kondygnacje o łącznej powierzchni 724 m kw. Na pierwszym piętrze ulokowano m.in. punkt informacyjny, kasy, punkt gastronomiczny oraz toalety. Obiekt będzie pełnił nie tylko funkcję węzła przesiadkowego z kasami obsługującymi pasażerów kolei i podróżujących autobusami, ale również kulturalną. Na piętrze znajdować się będzie biblioteka, której zasoby zostaną przeniesione z budynku Kaszubskiego Dworu przy ul. Gdańskiej. Projekt biblioteki wykonała pracownia Sikora Wnętrza.

- Myślę, że wszyscy możemy być z tego obiektu dumni. Będzie nam służył i myślę, że będziemy o niego wspólnie dbać. To piękny wizerunek naszego miasta wpisujący się w rewitalizację Kartuz - podkreślał burmistrz.

Do przecięcia wstęgi wraz z samorządowcami i przedstawicielami kolei zaproszono 7-letniego Filipa Formelę. Chłopiec w przyszłości chce zostać kolejarzem, a jego marzeniem było uczestniczenie w uroczystości otwarcia dworca. Jesienią ubiegłego roku napisał list do Mieczysława Gołuńskiego.

Przypomnijmy, że koszt budowy budynku dworca z remontem ul. Kolejowej to około 10 mln zł. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu budowy węzła integracyjnego wraz z drogami dojazdowymi (m.in. ścieżkami rowerowymi i parkingiem przy ul. Wzgórze Wolności). Całkowity jej koszt to ponad 26 mln zł. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych sumą niespełna 10 mln zł.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.