Festiwal Truskawek Kaszubskich z nowym rekordem - w Chmielnie powstał najdłuższy naleśnik w kraju

sobota, 30 czerwca 2018 r., 21:10
fot. MD-Z

Dokładnie 131 metrów i 60 centymetrów mierzył naleśnik z truskawkami, którego usmażono podczas trzeciej edycji Festiwalu Truskawek Kaszubskich. Stworzono go z ponad 800 mniejszych placków. To kolejny truskawkowy rekord, który padł w Chmielnie.

W sobotę Chmielno zmieniło się w stolicę truskawek kaszubskich. Trzecia edycja Festiwalu Truskawek Kaszubskich przyciągnęła tłumy miłośników tych słodkich owoców i nie tylko. Podczas tegorocznej imprezy padł nowy kulinarny rekord Polski z truskawką w roli głównej. Podczas pierwszego festiwalu powstała największa zupa z truskawek, rok temu natomiast rekordowy koktajl truskawkowy. Teraz do tych wyników dopisany zostanie również najdłuższy naleśnik z truskawkami. Ułożone z 802 placków słodkie danie miało aż 131,6 metra długości.

Do sporządzenia gigantycznego naleśnika wykorzystano 140 litrów mleka, 50 kg mąki, 10 kg cukru, 10 litrów oleju, 100 jaj i 10 litrów wody. Do przygotowania nadzienia zużyto 50 kg truskawek kaszubskich oraz 8-9 kg cukru.

Nad przebiegiem całości czuwał Łukasz Konik - kucharz, prezenter kulinarny w TVP2 i ekspert kuchni molekularnej. Główny kucharz rekordowego smażenia opracował recepturę gigantycznego naleśnika, zaplanował też w najdrobniejszych szczegółach przebieg bicia rekordu.

- Receptura do przeliczenia była bardzo prosta. Nie sprawiło to większego problemu. Trudniejsze były kwestie organizacyjne takie jak dobór patelni, bo te mogły się między sobą różnić, a przy tym rekordzie każdy centymetr był na wagę złota - opowiada rekordowy kucharz.

- W Chmielnie jesteśmy na trzecim rekordzie, a łącznie mam ich za sobą osiem albo dziewięć. Przy "rekordowym gotowaniu" zawsze trzeba mieć dobre zaplecze techniczne oraz plan "B", na wypadek gdyby wysiadł prąd, przyszedł nagły deszcz czy gdyby coś innego poszło nie tak. Wszystkie możliwości trzeba przewidzieć i zaplanować sposoby rozwiązania różnych problemów - dodaje.

Smażenie rozpoczęło się o godz. 10 i odbywało się łącznie na dziewięciu patelniach. Ostatnie naleśniki powstawały przed godziną 17. W cały ten proces zaangażowanych było dwunastu wolontariuszy.

- Z każdą edycją jest nam łatwiej organizować rekordy. Ogromnym wsparciem byli dla nas wolontariusze. W smażenie rekordowego naleśnika zaangażowało się ich dwunastu, ale pomagali też przy regatach i na terenie całej imprezy. Dopisała nam pogoda, dzięki temu, że nie było upałów nie musieliśmy konkurować z plażą. Stoiska zaczęły działać już o godz. 11 i już wówczas pojawiło się tutaj sporo ludzi - mówi Edyta Klasa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

Każdy moment ustanawiania rekordu i jego dokładny przebieg zarejestrowano. Dokumentacja trafi do Biura Polskich Rekordów, gdzie wynik zostanie zweryfikowany i po uzyskaniu pozytywnej oceny, zatwierdzony.

Imprezie towarzyszyły liczne występy, konkursy i zabawy oraz pokazy kulinarne mistrzów ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, którzy przygotowali dla zebranych chłodnik truskawkowy i zupę truskawkową. Nie lada atrakcją okazał się "pociąg do truskawek". Chętni mogli wsiąść do nietypowej ciuchci i udać się na pole truskawek, gdzie mieli okazję własnoręcznie napełnić swój koszyk. Tradycyjnie imprezie towarzyszyły truskawkowe konkursy.

Konkurs im. Heleny Gruchałowej o puchar Ministra Rolnictwa na najlepszy produkt z truskawek kaszubskich:

Kategoria desery:

I miejsce - KGW Ekobabki
II miejsce - Natalia Klasa
III miejsce - Edyta Myszk

Kategoria przetwory:

I miejsce - Anna Wierzba
II miejsce - Tadeusz "Pleskot" Makowski
III miejsce - Gospodarstwo agroturystyczne "U Chłopa" w Chmielnie

Konkurs na stoisko "Z truskawką w roli głównej":

I miejsce - KGW Paczewo
II miejsce - Reginy Umerska - Gospodarstwo Ekologiczne ze Zblewa
III miejsce - KGW Jezioranki z Gowidlina

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.