Poruszająca suita o nawałnicy na inaugurację Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego

poniedziałek, 16 lipca 2018 r., 07:38
fot. AL

Fantastycznym koncertem rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Sulęczynie. Publiczność, która wypełniła kościół św. Trójcy, skosztowała prawdziwej uczty muzycznej. Jako pierwsza wysłuchała też niezwykłej suity nawiązującej do ubiegłorocznej nawałnicy. Sulęczyno gospodarzem jednego z najciekawszych wydarzeń kulturalnych roku w regionie jest już po raz szesnasty.

W niedzielny wieczór w kościele św. Trójcy w Sulęczynie rozpoczęła się kolejna, już szesnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego. Zainaugurował go koncert, w którym wystąpili: Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Sylwii Janiak-Kobylińskiej oraz soliści: Jerzy Bawoł (akordeon), Paweł A. Nowak (akordeon), Sławomir Koryzno (perkusja) oraz Bellcanti: Magdalena Chmielecka (sopran), Maria Malinowska (sopran) i Karolina Sołomin (sopran).

W związku z obchodami 100-lecia niepodległości w programie koncertu znalazła się "Fantasia Polacca" Bogdana Precza zaaranżowana na akordeon i orkiestrę kameralną. Oprócz tego nie zabrakło kompozycji J. F. Händla, J.Bawoła, dzieł operowych i musicalowych.

Licznie zgromadzona publiczność jako pierwsza miało również okazję wysłuchać niezwykle wzruszającej suity poświęconej ubiegłorocznej sierpniowej nawałnicy, która przeszła nad Kaszubami. Kompozycja Antoniego Wojnara składała się z trzech części. Pierwsza z nich "przed nawałnicą" rozpoczęła się cytatami z kaszubskiego hymnu, by następnie wkroczyć w sielankową melodię symbolizującą urokliwy krajobraz jezior, lasów i zbóż Sulęczyna. Druga część "nawałnica" to muzyczny obraz niespotykanego dotychczas w tym regionie żywiołu i tego, co pozostawiła po sobie niszczycielska postać natury. Ostatnie akordy stanowiły powrót do normalności, kończąc suitę w optymistycznym brzmieniu.

Kolejne koncerty w ramach festiwalu odbędą się w czwartek i sobotę.

W czwartkowej odsłonie w Restauracji Maraska w Sulęczynie dla publiczności wystąpią Tricolage (Daria Zaradkiewicz - wokal, Paweł A. Nowak - akordeon, Maciej Sadowski - kontrabas) oraz Almost Jazz Group (Paweł A. Nowak - akordeon, Ignacy Jan Wiśniewski - fortepian, Maciej Sadowski - kontrabas). Gościnnie na perkusji zagra Grzegorz Aleksander Sycz.

Finał Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego odbędzie się w sobotę, 21 lipca w sulęczyńskim amfiteatrze. Na scenie plenerowej pojawią się Armonia Lyrica, a więc nieszablonowe połączenie dwóch duetów z różnych muzycznych światów: Quasi una fantasia oraz Duo Ochwat&Zimka. Założony w 2010 roku zespół Quasi una fantasia tworzy dwoje utalentowanych i wielokrotnie nagradzanych artystów - Bożena Boba-Dyga (śpiew) i Maciej Zimka (akordeon). Kolejnym zespołem, który zagra dla publiczności zgromadzonej w amfiteatrze będzie Tekla Klebetnica - zespół folkowy, który oprócz rodzimej muzyki góralskiej wykonuje przede wszystkim muzykę pasma Karpat, niejednokrotnie wykorzystując także melodie bałkańskie. Ich muzyka to połączenie tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu, tzw. folk-crossover.

Gwiazdą wieńczącego festiwal koncertu będzie również Orkiestra Akordeonowa Daugavpils z Łotwy, który określany jest jako jeden z najlepszych tego typów zespołów w Europie. W orkiestrze grają uczniowie szkoły muzycznej I i II stopnia, studenci oraz nauczyciele. Orkiestra stworzyła szeroki repertuar, który obejmuje różne gatunki, od muzyki klasycznej do tanga, jazzu i muzyki estradowej. Zespół w Danii, Republice Czeskiej, Polsce, Białorusi, na Litwie, w Estonii, Rosji, Niemczech i Finlandii.

Na finał finału wystąpi z kolei Placido Domingo JR. Ten meksykańsko-hiszpański piosenkarz, autor tekstów, kompozytor i producent muzyczny zaprezentuje program "Volver Anima Tango". Na scenie obok niego stanie Annalisa Biancofiore oraz Buenos Aires Cafe Sextet prowadzony przez akordeonistę i bandoneonistę Cristiano Lui.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.