Kolejne spotkanie ze sztuką w Kartuzach

sobota, 25 sierpnia 2018 r., 14:39
fot. MD-Z

W południe w Kartuzach rozpoczął się kolejny plener artystyczny. Bohaterką tej odsłony jest Magdalena Nowak. Ze względu na kapryśną aurę wystawę prac artystki przeniesiono do wnętrza dworca integracyjnego, na Rynku natomiast chętni mogli wziąć udział w warsztatach z cyjanotypii.

Prace artystki będzie można podziwiać na kartuskim dworcu jeszcze przez kilka dni.

Magdalena Nowak jest absolwentką wydziału grafiki, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się rysunkiem, fotografią camera obscura, ilustracją i projektowaniem graficznym. Na swoim koncie ma wiele nagród wyróżnień i stypendiów m.in. Nagrody Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury 2014, Selected Prize - Gold Panda International Cartonn and Illustartion Competition, Exellent Prize - The Dcond Master Cup International Illustration Biennial Pekin 2011. Zdobyła też trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Rysunku Satyrycznego Satyrykon 2008. Na koncie ma kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech, Katalonii, Macedonii, Australii, Chinach, na Tajwanie, Litwie i Ukrainie. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów Sztuki Współczesnej na Tajwanie, w Katalonii, Pekinie i w zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Niemczech i Anglii. Jest rezydentką WL4 Przestrzeń Sztuki.

Podczas warsztatów na Rynku chętni mogli wraz z artystką zgłębić tajniki cyjanotypii. To technika fotograficzna powstała w 1842 r. wykorzystująca światłoczułość soli żelaza. Obraz tworzy się poprzez stykowe naświetlanie przedmiotów np. na papierze nasączonym światłoczułym roztworem. Ten pod wpływem światła ciemnieje. Obrazy za jej pomocą powstałe charakteryzują się niebieską barwą. Cyjanotypia służyła m.in. tworzeniu fotogramów, odbitek metodą stykową, dziś wykorzystywana jest przez artystów.

Kartuski Plener Artystyczny jest inicjatywą działającego przy bibliotece Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. Po raz pierwszy odbywał się latem ubiegłego roku. Wystawy dzieł sztuki pomorskich artystów odbywają się cyklicznie przez cały sezon letni.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.