Paweł Teclaf, złoty medalista Mistrzostw Polski Juniorów o swojej pasji: "Szachy wymagają koncentracji i skupienia"

środa, 29 sierpnia 2018 r., 18:10
fot. MD-Z

Paweł Teclaf, najbardziej utalentowany kartuski szachista odnotował kolejne sukcesy w tej królewskiej grze. Podczas Mistrzostw Polski Juniorów, które odbyły się 11 i 12 sierpnia, zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Polski Juniorów w szachach błyskawicznych i srebro w szachach szybkich. 15-letniemu mistrzowi i jego mamie w środę pogratulował burmistrz Mieczysław Gołuński.

Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych we Wrocławiu rozegrano 11-12 sierpnia. Paweł pierwszego dnia turnieju wywalczył srebrny medal w szachach szybkich, kolejnego zdobył złoto w szachach błyskawicznych. Warto przypomnieć, że podobny wynik uzyskał na ubiegłorocznych mistrzostwach, wówczas jednak grał z zawodnikami do lat 14. W tym roku toczył już rozgrywki w wyższej kategorii wiekowej - do lat 16, mierzył się więc z zawodnikami o rok starszymi.

- Na mistrzostwach na pewno nie było łatwo. Rozgrywaliśmy po kilka rund dziennie, więc trudno powiedzieć, która rozgrywka była najtrudniejsza. Czułem się w pewien sposób zaszczycony tym, że po raz kolejny zdobyłem medal - opowiada złoty medalista.

Młodego mistrza w środę zaprosił do siebie burmistrz Kartuz. Pogratulował mu wyników i życzył kolejnych sukcesów.

- Paweł jeżdżąc na zawody jest najlepszą reklamą dla naszego miasta. Jest ambasadorem Kartuz i jestem dumny, gdy jeżdżę w różne części Polski i okazuje się, że prezydenci różnych miast mówią, że był tu chłopak od was i ograł wszystkich naszych. To niesamowicie miłe, czasem aż łzy w oczach stają, gdy inni pytają, skąd mamy tutaj takich ludzi - podkreślał burmistrz Mieczysław Gołuński.

Spotkanie u szefa kartuskiego magistratu było okazją do tego, by porozmawiać o pasji Pawła, jego sukcesach i treningach. Jak przyznaje jego mama, młody mistrz interesował się szachami od najmłodszych lat.

- Paweł już w wieku trzech lat zaczął interesować się szachami. Mąż najpierw pokazywał mu figurki szachowe, bardzo go interesowały, a z wiekiem coraz bardziej zagłębiał się w tajniki gry. Potem rozwijał grę w szkole podstawowej nr 2 w Kartuzach i w klubie szachowym Ormuzd. Bardzo wspierał nas pan Piotr Kwidziński, mówił, że Paweł ma talent i szkoda byłoby go zmarnować - opowiadała pani Aleksandra.

Pytamy o cechy, które powinny wyróżniać dobrego szachistę. Paweł powiedział, że jest to przede wszystkim systematyczność. Na treningi poświęca każdego dnia około trzech godzin.

- Ostatnio praktycznie każdego dnia trenuję z trenerem. Dostaję też od niego materiały, z którymi ćwiczę. Szachy wymagają tego, by odkrywać różne idee, poznawać różne pozycje teoretyczne, niektóre warto znać na pamięć - opowiada.

Jak przyznaje, obmyślając każdy ruch, w głowie układa do przodu kilka, czasem kilkanaście kolejnych.

Paweł obecnie przygotowuje się do kolejnego startu w mistrzostwach świata, pracuje też nad uzyskaniem tytułu Mistrza Międzynarodowego. Jest on przyznawany przez Międzynarodową Federację Szachową dożywotnio wybitnym szachistom. Nadawany jest m.in. gdy szachista w określonym czasie spełni trzy normy, czyli uzyska trzy wartościowe rezultaty w turniejach międzynarodowych z udziałem mistrzów międzynarodowych i arcymistrzów. Można go też nadać za inne osiągnięcia. Aby go dostać Paweł musi spełnić jeszcze dwie normy. Osób w jego wieku z takim tytułem jest na świecie tylko kilka.

Ostatnie medale Paweł zdobył w szachach szybkich i błyskawicznych, jednak najbardziej lubi rozgrywki klasyczne.

- Wydaje mi się, że szachy klasyczne wychodzą mi najlepiej. To najbardziej prestiżowa odmiana, bo im dłuższe tempo tym rozgrywka jest bardziej wartościowa, bo pokazuje prawdziwe umiejętności. Przy szachach szybkich czy błyskawicznych jest mniej czasu na ruch, ktoś może się zagapić, dochodzą nerwy - opowiada mistrz.

Teraz przed Pawłem przygotowania do Mistrzostw Świata, które rozegrane zostaną pod koniec października w Grecji.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.