Somonino. Światowy Dzień Turystyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych

piątek, 28 września 2018 r., 15:50
fot. Longina Templin

W czwartkowe przedpołudnie obchodzono nie tylko święto turystyki, ale połączono je z obchodami Europejskiego Dnia Języków. Z tego też powodu atrakcji dla uczniów było co nie miara. Wspominano pobyt na stażach w krajach europejskich, odbyły się lekcje otwarte z kuchni włoskiej i maltańskiej, a zakończeniem warsztatów była degustacją przygotowanych smakołyków. Natomiast na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego szlifowano "na wesoło" posiadaną już wiedzę.

Swoimi wspomnieniami z pobytu na stażu w Hiszpanii podzielił się uczeń Przemysław Birr. Jego opowieść była nie tylko wyjątkowo ciekawa i dokładna, ale też podana w sposób dynamiczny, kolorowy i z dużym poczuciem humoru. Z takiego prezentera somonińska szkoła może być dumna.

Przygotowywanie "na żywo" specjałów kuchni włoskiej i maltańskiej przykuwało uwagę smakoszy. Uczennice Natalia Cieszyńska, Patrycja Elgert, Zuzanna Puzdrowska i Karolina Pobłocka upichciły dania na słodko i słono. W menu było spaghetti bolognese, spaghetti z sosem carbonara, piadina, tiramisu, panna cotta, cannoli i ptysie.

Pieczę nad tą częścią programu sprawowały nauczycielki - Joanna Skrzypkowska i Alicja Drzewiecka.

Każdy uczestnik mógł do woli degustować przygotowane specjały. Były też bonusy. Osoby, które brały udział w kwizie, za dobrą odpowiedź częstowano smakołykami kuchni włoskiej i maltańskiej.

Odbył się też pokaz barmański, podczas którego uczniowie mieli okazję pochwalić się posiadanymi już umiejętnościami.

Nauczycielka Joanna Skrzypkowska była na dwutygodniowym stażu na Malcie, gdzie miała możliwość podszkolenia swoich umiejętności zawodowych i komunikacji w języku angielskim, a dodatkowo mogła zobaczyć atrakcje i piękno Malty. To zaowocowało lekcją otwartą z kuchni włoskiej i maltańskiej dla wszystkich uczniów szkoły podczas Światowego Dnia Turystyki. Co do specjałów kulinarnych obie kuchnie są do siebie bardzo podobne. Bardzo mile wspomina życzliwość i serdeczność Maltańczyków.

- Na stażu przede wszystkim nasi uczniowie szlifowali swoje kompetencje społeczno - personalne, rozwijali też swoją osobowość. Musieli nauczyć się punktualności, odpowiedzialności, pracy w grupie, współpracy. Pracowali w kuchni i restauracjach. Tam zapoznawali się z surowcami i potrawami, których w Polsce nie mamy na co dzień. Spotykali ludzi różnych narodowości, rozwijali język - relacjonowała Maria Konkel, opiekunka młodzieży podczas stażu w hiszpańskiej Maladze.

Świętowaniem Europejskiego Dnia Języków zajmowały się nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego - Anna Krokocka i Aleksandra Grzędzicka. Udział w warsztatach brali uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście z Egiertowa i Staniszewa. Walory swojej szkoły prezentowali uczniowie - Klaudia Mejer i Jan Stromski. Poza tym wszyscy wzięli udział w przygotowanych dla nich różnorodnych interesujących zadaniach.

- Dzisiejsze święta Światowego Dnia Turystyki i Europejskiego Dnia Języków skupiły korelację wielu działań, które robiliśmy wcześniej. To realizacja projektu stażu uczniów i nauczycieli za granicą. To także pokaz różnych umiejętności i kreatywności. Próbujemy je wysupłać i odnaleźć w naszych uczniach. Zawsze są jakieś talenty i oby się nie zmarnowały - powiedziała nam Elżbieta Świętoń, dyrektorka szkoły.

- Co do dzisiejszej imprezy postanowiliśmy, że będzie ona bardzo swobodna dla uczniów, mają się utożsamiać ze swoja szkołą i spędzać w niej miłe chwile. Chodzi o to, aby w swoim środowisku mogli powiedzieć, że dzisiejszy dzień był inny, bo były niesztampowe lekcje, uczyli się, ale w inny sposób - dodała.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.