Donald Tusk złożył wizytę w Szkole Podstawowej w Chmielnie

poniedziałek, 8 października 2018 r., 14:02
fot. MD-Z

15 października Szkoła Podstawowa w Chmielnie świętować będzie jubileusz 200-lecia swojego istnienia. Z tej okazji placówkę w poniedziałek odwiedził szczególny gość - Przewodniczący Rady Europejskiej - Donald Tusk, który wcześniej wielokrotnie Chmielno odwiedzał i przyczynił się m.in. do powstania tamtejszej hali sportowej.

Donald Tusk w chmieleńskiej szkole gościł kilkukrotnie i jest traktowany jako jej szczególny przyjaciel. W związku z tym, że ze względu na obowiązki nie może przybyć na główne obchody jubileuszu, pojawił się w szkole tydzień wcześniej. Dostojnego gościa witała społeczność uczniów, nauczycieli, dyrekcja oraz władze gminy.

- Niejednokrotnie pan przewodniczący był w naszej szkole, bardzo dobrze czuł się tu w Perełce Kaszub, jako marszałek Senatu uczestniczył w obchodach 180-lecia szkoły w Chmielnie. To między innymi dzięki niemu powstała ta hala sportowa - mówił dyrektor szkoły Witold Maćków.

Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że zawsze czuł się w Chmielnie jak w domu.

- Tutaj w Chmielnie zawsze czuję się, jak w domu, a w tej hali trochę, jak w moim mieszkaniu. Wspólnie z ówczesnymi gospodarzami gminy długo namawialiśmy różnych urzędników w Warszawie, przekonywaliśmy, że Kaszuby, a Chmielno w szczególności, zasługują na coś nieprzeciętnego i wtedy niektórzy mówili, że hala jest za duża w porównaniu do wielkości Chmielna, ale użyliśmy różnych argumentów i się udało - mówił Donald Tusk.

W swoim wystąpieniu Przewodniczący Rady Europejskiej zwrócił się też do uczniów, dziękując im za piękną akademię.

- Dla kogoś, kto urodził się w Gdańsku, którego dziadkowie przywędrowali tam z różnych stron Kaszub, dla kogoś kto obecnie na co dzień mieszka w Brukseli wasz występ był wyjątkowym prezentem - podkreślał Donald Tusk.

- Jestem bardzo dumny z tego, że tutaj w Chmielnie spotykam młodych, odważnych ludzi z otwartymi głowami i sercami, którzy od pierwszych lat swojego życia czują się i obywatelami Chmielna i Polski, Kaszubami i Europejczykami, a na końcu i to być może jest najważniejsza lekcja waszego przedstawienia, wszyscy jesteśmy ludźmi na tej samej ziemi i powinniśmy umieć, czy to po kaszubsku czy po polsku, czy po francusku - w każdym języku świata, znaleźć to, co nas łączy. Jestem bardzo szczęśliwy, że tutaj w Chmielnie moglibyście dawać lekcje dorosłym w Brukseli, w Warszawie, w każdym miejscu na ziemi. Moglibyście uczyć, co znaczy czuć się równocześnie mieszkańcem małej ojczyzny - Chmielna, Kaszub, Polski, ale też Europy, ojczyzny naszej kultury, świadomości i historii. Bardzo dziękuję. Nigdy nie zapominajcie o swoich korzeniach, pamiętajcie, że jesteście z Chmielna, z Kaszub, że jesteście dumnymi Polakami w jednej zjednoczonej Europie - mówił.

Wyjątkowy gość zrobił sobie z uczniami i nauczycielami pamiątkowe zdjęcia i zwiedził szkołę.

Warto przypomnieć, że Donald Tusk brał też udział w I Mistrzostwach Polski w Zażywaniu Tabaki w 2003 roku i zdobył wówczas tytuł wicemistrza. Na pamiątkę tego wydarzenia, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej, Stanisław Klimowicz inicjator wydarzenia, wręczył Przewodniczącemu Rady Europejskiej tabakierę z bursztynem oraz pamiątkowe zdjęcia z tej imprezy.

Główne obchody 200-lecia chmieleńskiej szkoły zaplanowano na 15 października.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.