Borkowo. Wieczornica poświęcona patronowi szkoły Janowi Pawłowi II

środa, 17 października 2018 r., 16:08
fot. Longina Templin

Po raz trzynasty w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie odbyła się wieczornica poświęcona patronowi szkoły. W tym roku przypadła ona w 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki tematycznie związane z postacią wielkiego Polaka. Szkolne obchody połączone były z borkowskim Dniem Seniora.

- Przed 40 laty, 16 października 1978 roku, był to poniedziałek, o godzinie 18.18 z komina nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Wkrótce oszołomiony świat poznał nowego następcę św. Piotra. Pośród 11 kandydatów kardynałowie z całego świata wybrali Karola Wojtyłę z Krakowa - takimi słowami przywitał zaproszonych gości Józef Belgrau, dyrektor szkoły.

Szkolni aktorzy zaprezentowali się w montażu słowno - muzycznym. Jego treść przypomniała historię jego życia oraz pontyfikatu, który był prawdziwym darem Opatrzności dla Polski i świata.

Soliści i szkolny chór wykonali takie piosenki jak: "Nie lękajcie się", "Wadowice", "Tłumy naszych serc" i "Schowaj mnie".

Przygotowano też miniscenkę, w której w roli rodziców papieża wystąpili: Natalia Marczyńska i Nikodem Sawicki. Dotyczyła ona wyboru imienia dla nowo narodzonego syna. Zadecydowano wówczas, że Karol będzie po ojcu, a drugie - Józef na cześć Józefa z Nazaretu oraz marszałka Piłsudskiego. Matka wyraziła też nadzieję graniczącą z pewnością, że ich syn zostanie wielkim człowiekiem.

Ciekawym elementem wieczornicy był taniec serca, przedstawiony w przyciemnionej sali z latarkami w ręku do pieśni "Ave Maria" Jana Sebastiana Bacha.

Ostatnim akcentem występu była wspólnie zaśpiewna "Barka" przy akompaniamencie Bogusława Galińskiego z synami - Michała i Andrzeja.

Program przygotowały nauczycielki - Katarzyna Gruchała, Zyta Formela (część muzyczna) i Jadwiga Kreft.

Po zakończonej wieczornicy przybyłych seniorów zaproszono do udziału w biesiadzie, specjalnie dla nich przygotowanej przez sołtysa Bartosza Dagiela i radę sołecką Borkowa.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.