Żukowo. Ślubowanie na 100-lecia świętowanie

sobota, 20 października 2018 r., 16:02
fot. Longina Templin

Takie motto przyświecało piątkowej uroczystości, którą obchodziła Szkoła Podstawowa nr 1 w Żukowie. Sześćdziesięciu pierwszoklasistów zostało pasowanych na uczniów i złożyło uroczyste ślubowanie. Program tego wyjątkowego wydarzenia zawierał także akcent patriotyczny. Pełnoprawni już uczniowie otrzymali prezenty od swoich starszych koleżanek i kolegów.

Pierwszoklasistów przywitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marta Mejer: - Witam was w progach naszej szkoły w imieniu całej braci szkolnej. Nie tak dawno my starsi uczniowie, tak jak wy dzisiaj przystępowaliśmy do ślubowania. Co czuliśmy? Co myśleliśmy? Wszystko to, co wy dzisiaj. Nas też witała szkoła, najmilej jak potrafiła, czyli tak samo jak dzisiaj wita was.

Przypadająca w tym roku historyczna rocznica, 100 - lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, była okazją do "przepytania" głównych bohaterów uroczystości, co wiedzą o Polsce. Mogli wykazać się także swoimi umiejętnościami. Przygotowane dla nich zagadki miały sprawdzić, czy wiedzą jak nazywa się ich ojczyzna, w jakim mieście jest Pałac Kultury i czy znają symbole narodowe - flagę i orła białego. Cztery ślubujące klasy odpowiedziały na szóstkę.

Czekały na nich kolejne zadania. Musieli przepłynąć Wisłę, co oznaczało czołganie się w tunelu oraz ułożyć puzzle. Z tym również świetnie sobie poradzili.

Przyszedł czas pasowania, którego dokonała Dorota Goszka - Stoltmann, wicedyrektorka szkoły, a starsze uczennice malowały buźki na kolor biały i czerwony.

Na pytanie, czy dzieci zasłużyły na miano uczniów, głośne brawa widowni oznaczały akceptację i przystąpiono do uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Pierwszoklasiści zobowiązali się do pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły, szacunku do nauczycieli i miłości Ojczyzny.

Gratulacje i życzenia niezliczonych sukcesów oraz wiele radości płynącej z nauki i zabawy przekazali pierwszakom burmistrz Wojciech Kankowski, przewodniczący Rady Rodziców Piotr Socha i dyrektor szkoły Przemysław Czachorowski. Tych, których przyjęto do grona uczniów, obdarowano prezentami i dyplomami.

Wychowawczyniami klas są: Wioletta Wydrowska, Wiesława Bielawa - Belka oraz nauczyciel wspomagający Aneta Marchewicz, Małgorzata Kurkowska i Anna Majkowska.

- Podobnie jak dla pierwszoklasistów dzisiejsza uroczystość jest również dla mnie premierą jako osobie, przy której uczniowie będą ślubowały. Dyrektorem szkoły jestem od półtora miesiąca. Ciągle się jeszcze uczę, jest bardzo duża ilość nowości. Prawie 20 lat byłem związany ze szkoła średnią w Gdyni. Uczyłem też w szkole podstawowej i gimnazjum. W chwili obecnej wróciłem do ośmioletniej szkoły podstawowej - powiedział nam Przemysław Czachorowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie.

- W nowej dla mnie placówce spotykam się z dużą życzliwością pracowników, zarówno nauczycieli, administracji i obsługi szkoły, którzy wdrażają i pomagają. Są bardzo pozytywnie nastawieni do mojej osoby. Jest współpraca z radą rodziców, z którą wspólnie się wspieramy. Będziemy dążyć do tego, żeby dzieci czuły się bezpiecznie i miały okazję w jak najlepszych warunkach zgłębiać tajniki wiedzy - dodał nasz rozmówca.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.