Kiełpino. Szkoła Podstawowa uczciła 100 rocznicę odzyskania niepodległości

wtorek, 13 listopada 2018 r., 18:52
fot. nadesłane

W kiełpińskiej podstawówce odbyły się w piątek uroczyste obchody Narodowego Dnia Niepodległości. Szkolna społeczność uczciła 100 rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej wolności. Był to czas podsumowań realizowanych od roku zadań związanych z tak piękną rocznicą.

Przez ten okres braliśmy aktywny udział w wielu projektach szkolnych i ogólnopolskich wspierających patriotyczne postawy wśród młodych ludzi. Warto podkreślić, że w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. ,,Orzeł Biały - nasza duma" organizowanym pod patronatem senatora RP Sławomira Rybickiego uczeń klasy VIIIB Mateusz Pettke otrzymał wyróżnienie.

W tym uroczystym dla nas dniu w klasach odbyły się zajęcia w trakcie, których uczniowie przygotowywali zróżnicowane zadania projektowe. Tematyka obejmowała 100 lat niepodległości. Najmłodsi zapisywali tekst hymnu, wyklejali symbole narodowe oraz tworzyli życzenia dla Polski z okazji 100 urodzin.

W starszych klasach powstały działania dla Polski - plakaty prezentujące sylwetki ważnych Polaków. Mogliśmy podziwiać dokonania zasłużonych dla kraju ludzi. Pojawiły się między innymi postacie: Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, Władysława Bartoszewskiego i Jana Pawła II. Rozmawiano także o momentach przełomowych dla naszej Ojczyzny, zwrócono szczególną uwagę na utworzenie Polski po II wojnie światowej, powstanie Solidarności, postanowienia okrągłego stołu. Podjęto również zagadnienia z zakresu Konstytucji 1997 roku. Nie zabrakło nawiązań do czasów obecnych. Uczniowie z chęcią prezentowali współczesne kobiety - matki-Polki. Za realizację tych zadań odpowiedzialna była nauczycielka historii Ewa Konkol.

W dalszej części tego uroczystego dla nas dnia odbył się apel, w trakcie którego w montażu słowno-muzycznym zaprezentowano w sposób liryczny historię naszej Ojczyzny w aspekcie odzyskania niepodległości. Występujący opowiedzieli o czasach zaborów, nawiązali do strajku dzieci we Wrześni oraz odzyskaniu wolności. Pojawił się także marszałek Józef Piłsudski, który oddał hołd Polsce. W końcowej części wystąpienia młodzi artyści odnieśli się do wydarzeń przełomowych z okresu 100 lat wolności i zwrócili szczególną uwagę na to, czym jest obecnie patriotyzm.

Wiktor Klonowski uczeń klasy III B oddziałów gimnazjalnych wykonał przed szkolną społecznością napisany przez siebie utwór pt. ,,Moja Ojczyzna". Zdecydowanie przykuł uwagę zebranych, gdyż w formie rapu opowiedział o wartościach, które są ważne dla młodego Polaka. W swoim występie podjął temat szacunku do przodków, historii oraz miłość do Boga i Ojczyzny.

Na scenie mogliśmy podziwiać uczniów klas siódmych. O miłości do Polski i trudzie odzyskania wolności opowiadali: Nikodem Szreder, Amelia Tkaczuk, Julia Plichta, Paulina Łagowska, Maciej Patoka, Łukasz Mojeścik, Aleksandra Sonntag, Igor Gruchała - Szymański, Wiktoria Okrój, Monika Sobótka, Nikola Górna, Tomasz Zwara, Igor Szymański, Zofia Jońska, Mateusz Litwic i Oskar Wiczling.

Podczas występu wysłuchaliśmy muzyki Fryderyka Chopina oraz pieśni patriotycznych z repertuaru szkolnego chóru ,,Monodia" pod kierownictwem Szymona Lewandowskiego. Nuciliśmy "Szare Szeregi" i "Legiony". Wszyscy również z zapartym tchem obejrzeliśmy artystyczne wykonanie taneczne zespołów: ,,Iskry" i ,,Trop Dance", które tańcem opowiedziały tragiczne momenty z historii naszego kraju.

W drugiej części ich pokazu podkreślono, że dla każdego Polaka powinny liczyć się takie wartości jak: "Bóg, Honor i Ojczyzna". Tancerzy wyśmienicie przygotowała Anna Kasprzycka. Za apel odpowiedzialna była nauczycielka języka polskiego Grażyna Magulska - Plichta.

Tego dnia spotkaliśmy się po raz kolejny, by wspólnie wziąć udział w ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej". Dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn narodowy. Słowa ,"Mazurka Dąbrowskiego" rozbrzmiewały na hali, wszyscy zebrani począwszy od przedszkolaków po gimnazjalistów prezentowali się doskonale. Swoją przynależność do kraju podkreślili nie tylko śpiewem, ale również strojem galowym, na którym umieszczono kotyliony.

Zespół muzyczny ,,Scholl Life" pod kierownictwem Grzegorza Laskowskiego niezwykłym wykonaniem współczesnych utworów patriotycznych zakończył w naszej szkole obchody "Dnia dla Niepodległej". Ich "Wolność" jeszcze długo będzie rozbrzmiewała w szkolnych murach.

Warto przypomnieć, że w naszej szkole realizowaliśmy różnorodne działania propagujące ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej oraz pogłębianie i umacnianie postawy patriotyzmu. Byliśmy organizatorami Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej, nad którym patronat objął burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Ponadto nasi uczniowie brali udział w kilkunastu projektach, konkursach i zawodach.

Naszym wszystkim działaniom przyświecały słowa Józefa Piłsudskiego, który mawiał: ,,Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem".

nadesłane/SP Kiełpino

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.