Żukowo. Upamiętniono 30 - lecie nadania praw miejskich

piątek, 15 marca 2019 r., 09:44
fot. Longina Templin

W czwartkowy wieczór w Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie odbyła się wieczornica z okazji 30. rocznicy otrzymania przez Żukowo praw miejskich. Jubileusz miasta połączony był z obchodzonym przez żukowską podstawówkę Świętem Szkoły. Wśród zaproszonych gości byli samorządowcy, emerytowani nauczyciele oraz pracownicy tej placówki. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie szkoły, która była organizatorem imprezy.

Władze samorządowe reprezentowali dwaj byli burmistrzowi - Bogdan Łapa, starosta kartuski, radny Albin Bychowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke oraz radna Maria Byczkowska.

- To ważne wydarzenie jakim jest 30-lecie nadania praw miejskich łączy się z tym miejscem, czyli z tą szkołą. Prawa miejskie obowiązują do pracy i tutaj mówiliśmy, że mamy moc. Mieszkańcy Żukowa mieli i mają moc. Dowodem tego jest to, że to miasto nie stoi w miejscu, ale się ciągle rozwija. Dowodem tego jest zmieniające się otoczenie wokół nas, a Żukowo zaczęło nabierać charakteru miejskiego. Było to takie zobowiązanie, a ja miałem przyjemność i zaszczyt zostać burmistrzem tego miasta - powiedział starosta Bogdan Łapa.

Część artystyczną wypełnił występ uczniów szkoły. Rozpoczęła ją czwartoklasistka Zuzanna Grabowicz recytacją wiersza żukowianki Danuty Buszty pod tytułem "Kocham moje miasto". Jej koleżanki i koledzy wcielili się w postacie sprzed 800 lat. Na scenie pojawił się książę i siostry norbertanki.

Ponadto wystąpili recytatorzy, wokaliści i tancerze. Wieczornicę zakończył występ zespołu folklorystycznego Niezabudki, prezentujący tańce kaszubskie.

Rys historyczny przedstawiła Beata Klein, prowadząca wieczornicę. Przypomniała m. in. "bój" o prawa miejskie.

- Żukowo w latach 1945 - 1989 z małej kaszubskiej wsi Żukowo stawało się małym ośrodkiem miejskim czekającym na decyzję władz centralnych. Starania o uzyskanie praw miejskich wielokrotnie ponawiano, ale zawsze oddalano wnioski i określano nowe warunki, zwłaszcza odnośnie urządzeń komunalnych. 17 lutego 1989 roku na uroczystej sesji w sali gimnastycznej, w której dzisiaj jesteśmy, odbyło się wręczenie dokumentu nadania praw miejskich ówczesnemu przewodniczącemu Rady Narodowej Miasta i Gminy Antoniemu Grzędzickiemu - przypomniała Beata Klein.

- Chciałbym bardzo podziękować dyrekcji szkoły i nauczycielom za tą piękną wieczornicę poświęconą trzydziestoleciu nadania praw miejskich. Ogromne było to wydarzenie. Chciałbym też podziękować młodzieży za tą lekcję historii - 800 lat w pigułce. To było coś pięknego. Jestem pod ogromny wrażeniem - wyznał przewodniczący Witold Szmidtke.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.