Sulęczyno. Zmagali się z wiedzą pożarniczą

poniedziałek, 18 marca 2019 r., 14:14
fot. AL

Co to jest stanowisku gaśnicze? Do czego służy stojak hydrantowy? Co to jest wytwornica pianowa? Jaka jest klasyfikacja budynków ze względu na ich wysokość? Co kryje się pod skrótem CPR? Co to jest rękaw ratowniczy? Po jakich objawach poznać, że atakuje nas tlenek węgla? To tylko przykłady pytań, z którymi zmierzyć się musieli uczestnicy gminnego etapu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", który w poniedziałek przeprowadzono w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie.

Turnieje wiedzy pożarniczej odbywają się w Polsce od ponad czterech dekad. Celem konkursu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postponowania na wypadek pożaru oraz praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, a także poznawanie tradycji i organizacji ochrony przeciwpożarowej.

W poniedziałkowe przedpołudnie z wiedzą pożarniczą zmagały się 34 osoby z gminy Sulęczyno. O miano najlepszego i przepustkę na eliminacje powiatowe rywalizowały w trzech grupach wiekowych. Najliczniejszą, bo 23-osobową, stanowili sympatycy pożarnictwa w wieku od 8 do 14 lat.

W pierwszej kolejności zawodnicy zmierzyli się z testem. Najlepsi zaś w tej części musieli później odpowiadać na pytania komisji. Tym sposobem udało się wyłonić zwycięzców sulęczyńskiego etapu. Najlepsi w swoich kategoriach będą reprezentować gminę na szczeblu powiatowym. W oczekiwaniu na wyniku części pisemnej uczestnicy konkursu mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie. O sprzęcie opowiedział im naczelnik jednostki dh Kazimierz Gliniecki.

Na najlepszych czekały cenne nagrody. Do wszystkich trafiły natomiast upominki.

Wyniki Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej:

Grupa wiekowa 8-14 lat:
1. miejsce - Izabela Choszcz (SP Podjazy)
2. miejsce - Maciej Malotka-Trzebiatowski (SP Podjazy)
3. miejsce - Dominik Lehmann (SP Sulęczyno)

Grupa wiekowa 15-16 lat:
1. miejsce - Mateusz Las (Mściszewice)
2. miejsce - Andrzej Łukaszczyk (SP Podjazy)
3. miejsce - Robert Jereczek (SP Podjazy)

Grupa wiekowa 17-19 lat:
1. miejsce - Jacek Mielewczyk (I LO w Kartuzach)
2. miejsce - Piotr Wierzba (OSP Mściszewice)

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.